Demony przeszłości Córki Króla Moczarów


W dzisiejszych czasach, w których panuje niesamowicie szybkie tempo życia, wielu ludzi pragnie jednego – uciec od codziennego zgiełku oraz zaszycia się chociaż na chwilę jak najdalej od cywilizacji na łonie natury. Co się jednak stanie, jeżeli nie zna się innego życia niż odosobnienie wśród przyrody?


Takie wychowanie zapewnił swojej córce Helenie jej własny ojciec. Polowanie, tropienie, łownie ryb i oprawianie skór, tak wyglądała codzienność małej dziewczynki, dla której ojciec był nieodzownym autorytetem. Uczył ją wszystkiego, co sam potrafił, a ona bardzo dobrze potrafiła tę wiedzę, niezmiernie przydatną w dziczy, przyswoić.

Wszystko zmieniło się, gdy wraz z matką kobieta opuściła moczary. Wyobrażenia Helenki co do zewnętrznego świata zderzyły się z rzeczywistością. Okazało się, że stała się sensacją. Córka porwanej dziewczyny i Króla Moczarów, mordercy, zbiega i porywacza. Policja, psychiatrzy oraz dziennikarze stali się jej nowym otoczeniem. Okazało się, że adaptacja do jakże odmiennych od niej ludzi, jest bardzo trudna, w końcu przez lata jedyne interakcje w jakie wchodziła, to rozmowy z rodzicami, a wszystkie umiejętności, które posiadła są bezużyteczne, wręcz piętnowane w rozwiniętej technologicznie cywilizacji.

Dlatego też po ukończeniu pełnoletności kobieta zmienia swoje nazwisko i stara się przekreślić dawne życie. Staje się matką dwóch córek i żoną dla Stephana, w końcu każdy ma prawo ułożyć sobie życie na nowo. Gdy po latach Helena dowiaduje się, że jej ojciec Król Moczarów uciekł z więzienia, zabijając przy tym dwóch konwojentów, zaczyna zdawać sobie sprawę, że może stracić wszystko na co tak ciężko pracowała. W tym momencie zaczyna się walka. Walka o rodzinę, ich bezpieczeństwo i swoje nowe życie. W końcu tylko ona jest w stanie zapolować i schwytać ojca, który w tej chwili jest zagrożeniem, ale już nie tylko dla niej.

Karen Dionne stworzyła niesamowicie wciągający thriller psychologiczny. Wspomnienia Heleny z dzieciństwa przeplatające się z teraźniejszością, a także fragmenty baśni Hansa Christiana Andersena wprowadzają oryginalny, niepowtarzalny klimat. Czytając tę powieść, wyobraźnia sama pracuje i tworzy cudowne obrazy zarówno dzięki charakterystycznej dla Górnego Półwyspu Michigan przyrody oraz opisowi życia na moczarach, na których dziecko się wychowywało. Kolejnym smaczkiem są wprowadzone przez autorkę Indiańskie akcenty.

Córka Króla Moczarów to książka zdecydowanie warta uwagi. Akcja trzymająca w napięciu, nietuzinkowe sylwetki głównych bohaterów oraz nie do końca zrozumiałe dla ludzi z zewnątrz relacje córki z ojcem – oprawcą jej matki oraz niej samej, a mimo wszystko odczuwającą wobec niego sentyment, sprawiają, że chcemy chłonąć historię Heleny i poznać jej dalsze losy.

Adrianna Sałecka
Ada.sal@o2.pl
Zdjęcie: Joanna Trąbka

Źródła: Karen Dionne, Córka Króla Moczarów, Media Rodzina, 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz