Przejdź do głównej zawartości

Pokerowa twarz rodem z Rosji

Tajemnicze, magnetyczne spojrzenie. Półdługie włosy z równym przedziałkiem. Zmierzwiona broda okalająca twarz, krzywy nos i guz na czole – nic nadzwyczajnego. Do tego rozpustny styl życia i niekonwencjonalne sposoby leczenia z powoływaniem się na Słowo Boże – oto Grigorij Rasputin. Czy był on tylko zwykłym blagierem, czy prawdziwym cudotwórcą? W czym tkwił fenomen najbardziej wpływowego doradcy w historii Rosji?



To jedna z najbardziej zagadkowych postaci związanych z carskim dworem. W zasadzie nikt nie wie, kiedy dokładnie się urodziła Niektórzy szacują, że około 1869 roku, jednak on sam lubił kreować się na wiele starszego. Wiadomo jedno – od najmłodszych lat nie był obojętny na kobiece wdzięki. Ba, czerpał z życia garściami. Ponadto, swoją burzliwą młodość spędził w miejscowości Pokrowskoje, gdzie oprócz zabaw z płcią piękną, pławił się w rozróbach i kradzieżach.

Jak z biedaka stać się kimś
Otóż w 1903 roku naszła go chęć na podróż po rubieżach swojej wielkiej Ojczyzny. Krążąc sobie od zakonu do zakonu, stworzył w głowie nowy sposób wykorzystania wiary, łącząc elementy wierzeń chrześcijańskich i pogańskich. Wszystko byłoby świetnie, gdyby nie fakt, że postanowił wypróbować potęgę swojej wykreowanej mocy na carskiej rodzinie. Tego samego roku dotarł do Petersburga – stolicy i największego ośrodka kulturalnego Rosji. Szybko pozyskał sobie sympatię tamtejszej elity towarzyskiej. Szczególnie silne wpływy zdobył u damskiej części społeczeństwa. Podobno organizowano specjalne spotkania z Rasputinem, podczas których jego rozentuzjazmowane towarzyszki robiły mu coś w stylu manicure ’u, a potem przyszywały sobie jego przycięte paznokcie do ubrań. Miały one bowiem one przynosić szczęście.

Pupil Romanowów
Gdy stał się w miarę popularną postacią na petersburskich salonach, postanowił napisać zwięzły list do samego cara. Prosił w nim o audiencję. Obiecywał cudny podarek – figurę świętego Symeona z Wierchoturie. I w tym momencie zaczął się jego romans z najpotężniejszą rodziną w całej Rosji. Jak do tego doszło? Niewątpliwie przyczynił się do tego aspekt psychologiczny. Najmłodsze dziecko, carewicz Aleksiej, był chory na nieuleczalną hemofilię. Ze względu na tę przypadłość dbano o niego podwójnie, ponieważ nawet najmniejszy uraz mógł spowodować śmiertelny krwotok. A jak to zwykle w rodzinach władców bywa – męski potomek jest najbardziej pożądany. Ratunku szukano wszędzie. Od lekarzy krajowych i zza granicy po wyznawców okultyzmu. Akurat w czasie wizyty Rasputina doszło do decydującego o jego pozycji incydentu – Aleksiejowi zaostrzyły się objawy choroby. Uwierzono, że dzięki modlitwom Rasputina stan młodego carewicza się poprawił. I tak ze zwykłego chłopa stał się pupilem najbardziej wpływowej rodziny w kraju.

Wschodni „Wróżbita Maciej”
Aleksandra, żona cara Mikołaja II, tak pokochała Rasputina za jego zbawienny wpływ na Aleksieja, że nie mogła się bez niego obyć. Wysyłała do niego prywatne listy, w których dawała upust swojej bezradności podczas jego nieobecności na carskim dworze. Wierzono nawet, że m on moc uzdrawiania na odległość! Mowa tu o nagłym wypadku, kiedy to Aleksiej dostał ataku choroby. Będący w podróży Rasputin, powiadomiony telegramem zdarzeniu, zaczął się modlić. Podobno w krótkim odstępie czasu objawy carewicza zniknęły. Mówiono również o tym, że nauczył się od syberyjskich szamanów umiejętności przyjmowania na siebie bólu drugiego człowieka. Czy to prawda, czy moc perswazji, tego nie wie nikt. W końcu wytworzył się taki kult jego osoby, że nawet w obliczu wojny car – władca oraz naczelny dowódca wojskowy – słuchał się opinii prostego wieśniaka rosyjskiego! Rasputina dopuszczono także do obsadzania stanowisk ministrów. Znany jest skrajny przypadek, kiedy to swojemu małżonkowi carowa Aleksandra przesłała magiczny podarek od ich kochanego Griorgija – grzebyk, którym car musiał przeczesywać się przed każdym ważnym spotkaniem.

Niewątpliwie takiej popularności u cara zazdrościł mu każdy obywatel Rosji. W końcu w kraju zaczęły się tworzyć plotki, że Griorgij Rasputin i caryca Aleksandra to szpiedzy na usługach niemieckich. Ponieważ wtrącał się do polityki I wojny światowej, zaczęto go obwiniać za błędne podejmowanie decyzji i manipulowanie carem. No cóż… Niezależnie czy Rasputin był zwykłym oszustem, znającym wnikliwie sztuczki psychologiczne, czy miał dar – jedno mu się udało. Przepowiedział własną śmierć i koniec dynastii Romanowów.

Weronika Warot

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. Co t