Przejdź do głównej zawartości

Spiritus movens

Na wszystkie czynności człowieka wpływają pewne osoby, postanowienia czy cele. Gdyby nie odpowiednia motywacja, to prawdopodobnie nikt by nic nie robił, a na świecie nie byłoby szczęśliwych ludzi. Często nie doceniamy tego, jak ważna jest motywacja i nie zastanawiamy się, co powoduje, że wykonujemy określone czynności. Jest to jednak bardzo ważny element życia człowieka, który może sprawić, że niemożliwe stanie się możliwe.


Słownikowa definicja mówi, że motywacja to coś, co powoduje podjęcie jakichś działań lub decyzji. W pracy (pod redakcją Janusza Reykowskiego)Motywy i bodźce ludzkiego działania możemy znaleźć szerszą definicję. Motywacja to mechanizm psychologiczny uruchamiający i organizujący zachowanie człowieka skierowane na osiągnięcie określonego celu, co stanowi jego wewnętrzną siłę. Siła to popędy, instynkty, stany napięć, które są nazywane mechanizmami organizmu ludzkiego. Od jej wielkości zależy ogólna aktywność psychofizyczna człowieka, mobilizacja oraz chęć do podejmowania zadań trudniejszych i podejmowania ryzyka. Można więc wywnioskować, że jeżeli chcemy coś osiągnąć, coś zrobić, to bez motywacji jest to niemożliwe. By dążyć do celu i realizować swoje plany, musimy być zmotywowani. Musimy mieć coś, co doda nam sił, by walczyć z przeciwnościami, by pracować, by funkcjonować.

Chyba każdemu czasami brakuje siły, żeby wstać z łóżka. Czasami nie dzieje się tak tylko dlatego, że się nie wyspaliśmy, ale dlatego, iż wątpimy w to, że nasze życie ma sens. Nie mamy motywacji. A motywacją może być tak naprawdę wiele rzeczy. Chęć spełnienia marzeń, dążenie do określonych celów, rodzina, bliskie osoby. Często jednak zaczynamy wątpić, czy damy sobie radę. Zaczynamy narzekać, jakie wszystko jest złe i bezsensowne. Na myśl o swoim życiu denerwujemy się, czujemy przygnębienie i stwierdzamy, że jesteśmy nieszczęśliwi. Uważamy, że mamy najgorzej, że zostaliśmy ukarani przez los. Oczywiście najprościej jest siedzieć i narzekać. Jest to jednak strata czasu. Jeżeli coś nam się nie podoba, to należy zrobić wszystko, by to zmienić. Odnaleźć radość w życiu i swoją motywację. Odnaleźć w sobie siłę, nim będzie na to za późno.

Nie zawsze wszystko się udaje. Każdy ma prawo popełniać błędy i ponosić porażki. Najważniejsze to potrafić się po nich podnieść i walczyć dalej. Mamy jedno życie i powinniśmy robić wszystko, by je w pełni wykorzystać. Nie będziemy mieć drugiej szansy na osiągnięcie swoich celów. Nasz czas jest tu i teraz, w tym momencie. Jako dziecko potrafimy wierzyć w to, że uda nam się wszystko. Marzymy, by być piłkarzem, policjantem, strażakiem, modelką, aktorką, piosenkarką itd. Później zaczynamy wątpić, że jesteśmy w stanie zrealizować te marzenia. Jednak nie musi się tak stać.

Odpowiednia motywacja i ciężka praca mogą sprawić, że osiągniemy upragniony sukces. Jest tym, co sprawi, że będziemy mieli chęć i siłę do działania. Czasami może pojawić się chwila zwątpienia, szczególnie po porażce, ale nie można się poddawać. Trzeba znaleźć motywację, żeby się po tej przegranej podnieść i walczyć dalej. Odnaleźć swój cel i spełniać swoje marzenia.

Adrian Koza

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek