Przejdź do głównej zawartości

Bóg nigdy nie mruga

Regina Brett, czyli autorka popularnej książki pt.: „Bóg nigdy nie mruga”, zyskała ogromny rozgłos dzięki swojemu nietypowemu pomysłowi na poradnik. Dlaczego akurat poradnik, a nie zwykła powieść? Chyba po prostu ze względu na to, że ludzie coraz częściej potrzebują słowa wsparcia, drogowskazu czy czegoś, co pozwoli im na odmianę swojego losu.


Nietypowa książka jest skonstruowana z 50. lekcji, które mają pomóc w jakichkolwiek wątpliwościach napotykanych praktycznie przez każdego z nas podczas zwykłego dnia na uczelni czy w pracy. Chociaż tytułowy „Bóg” wskazywałby na to, że poradnik jest przeznaczony tylko dla osób religijnych, to wcale nie musi tak być. Autorka przedstawia bowiem takie rady, lekcje, jakie można śmiało uznać za uniwersalne dla każdego człowieka, bez względu na to, czy wierzy, czy też nie.

Lekcje dawane przez autorkę są o tyle unikatowe, że opierają się na jej doświadczeniach życiowych lub na podstawie zmagań bliskich dla niej osób. Dlatego też nie należy traktować tego poradnika jak każdego innego (a takich jest bardzo wiele w księgarniach). Autorka nawiązuje kontakt z czytelnikiem i wciąga go do swojego świata. Dzięki temu, iż pisze o sobie lub o znanych jej ludziach, daje nam wiarę, że rady nie są wymyślone lub że po prostu wydała książkę od tak, aby zarobić.

Czego możemy się nauczyć? W 50. lekcjach danych światu przez Reginę Brett, możemy doszukać się odpowiedzi na nurtujące nas problemy. Treść nie opiera się tylko na sprawach damsko-męskich, ale też na poważnych zmaganiach z chorobą, samotnością, odosobnieniem czy brakiem pieniędzy. Praktycznie na każdą życiową wątpliwość można znaleźć rozwiązanie lub po prostu wskazówkę.

Sięgnęłam po tę książkę z kilku powodów. Po pierwsze wiele osób o niej mówi i ją poleca. Po drugie sukces tej pozycji jest naprawdę zaskakujący, więc uznałam, że muszę sprawdzić, co aż tak ludzi urzeka. Po trzecie sama chciałam znaleźć odpowiedzi na kilka dręczących mnie pytań. Nie żałuję zakupu, a poradnik dumnie stoi na moim regale. Myślę, że czasem będę do niego sięgać. Wolę nie pisać, że ta książka to rozwiązanie wszystkich ludzkich problemów, bo z pewnością tak nie jest, ale moim zdaniem to dobry początek, żeby chwilę się zastanowić, przemyśleć pewne rzeczy i zacząć działać. 


Małgorzata Pala

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek