Przejdź do głównej zawartości

Nie szukaj go, on znajdzie Ciebie

Coraz częściej o nim słychać. Atakuje nas z każdej strony. W kulturze dawno nie było o nim tak głośno jak teraz. Mowa o jazzie. Słyszałam o nim już dawno, zresztą kto nie słyszał. Mnie początkowo nie zachęcał, ale byłam na niego skazana. 




Katowice lubią jazz
Katowice są idealnym miejscem dla fana jazzu - Wtorkowy Klub Jazzowy czy ostatni Jazz Art Festival. Dodatkowo nie można zapomnieć o znanym z wysokiego poziomu Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i jego absolwentach. Wszystko to sprawia, że ciężko pozostać obojętnym na tę muzykę.

Przekonujący Ryan
Abstrahując od imprez muzycznych, ja sama dostrzegłam jazz oglądając La La Land. Ryan Gosling pewnie przekonałby każdą dziewczynę o wyjątkowości jazzu, ale w tym przypadku naprawdę miał rację. Jazz jest niedostrzegany i niedoceniony, a ja cieszę się, że go odnalazłam.

Jazz to eksperyment
Kolejny zbieg okoliczności sprawił, że znalazłam się na koncercie otwierającym Jazz Art Festival w sali kameralnej NOSPR’u. W zasadzie nie wiedziałam kim jest artysta, który będzie występował. Hakon Kornstad jest chodzącą awangardą. Jazz to dowolność i kreatywność, a on to doskonale udowodnił. Kornstad wykonuje arie operowe i pieśni neapolitańskie w towarzystwie saksofonu.


To połącznie nie byłoby możliwe bez techniki, która sprawiła, że przed momentem wykonywana część utworu na saksofonie, towarzyszyła mu chwilę później, gdy sam śpiewał. Dodatkowym atutem tego wykonawcy jest niezwykłe poczucie humoru z jakim podchodzi do swojej oryginalnej twórczości. 
Spotkanie byłą częścią projektu o którym już mówiłam, czyli Wtorkowego Klubu Jazzowego (więcej informacji o koncertach znajdziecie na TUTAJ).

Trudno nadążyć nad imprezami jazzowymi w naszym mieście. W ostatni wtorek w Absurdalnej odbyło się jam session, organizowane przez Instytut Jazzu przy naszej Akademii Muzycznej.

Jeśli wolicie posłuchać muzyki w domowym zaciszu, zachęcam do słuchania radiowej Trójki i śledzenia koncertów w TVP Kultura. Ostatni wieczór jazzowy w Trójce prowadzi Piotr Stelmach i możecie posłuchać go TUTAJ.

Na koniec muszę polecić wam ostatnią płytę Wojciecha Mazolewskiego Chaos pełen idei.


Nie jest to jazz w tradycyjnym wydaniu, ale współczesnym i bardzo przystępnym w dobrym tego słowa znaczeniu. Na płycie gościnnie wystąpili: Ania Rusowicz, Piotr Zioła, Wojciech Waglewski, Justyna Święs i wielu innych znanych artystów. Ich kwietniowy koncert wypełnił po brzegi salę koncertową NOSPR’u.

Mam nadzieję, że prezentowana wielość możliwości poznania dotąd uznawanego za hermetyczny gatunek jazzu was nie przytłoczyła, a zainspirowała do przesłuchania choć kilku kawałków.

Karolina Sołtysek 

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek