13 powodów

Samobójstwo zwłaszcza młodej osoby to zawsze bardzo szokujące i smutne wydarzenie. Ale czy należy robić z tego temat tabu? Serial, o którym dziś przeczytacie, nie boi się o tym mówić. Jest przestrogą dla rodziców, nauczycieli i dla nas – młodych ludzi.  Uderza nas w twarz mówi, aby rozejrzeć się dookoła, bo ktoś może potrzebować pomocy.


13 powodów to nowy serial Netflixa na podstawie książki autorstwa Jaya Ashera o tym samym tytule. Opowiada on historię licealistki, która popełniła samobójstwo. Hannah, bo tak ma na imię dziewczyna, opowiada o tym, dlaczego podjęła taką decyzję. Całą swoją historię przekazuje osobom, które według niej doprowadziły do jej śmierci. Głównym bohaterem serialu nie jest jednak Hannah, lecz Clay Jensen. To jednym z jej najbliższych znajomych, ale i jeden z trzynastu powodów.

Rola Hannah to aktorski debiut Katherine Langford. Młoda aktorka idealnie niej pasuje. Natomiast w rolę Claya w serialu wciela się bardziej już doświadczony Dylan Minnette. Para idealnie się uzupełnia. Sceny z ich udziałem są bardzo przekonujące i wiarygodne. Prowadzą do wzruszeń, ale i do śmiechu. Szkoda tylko, że nie poznajemy ich bardziej. Ich role zostały bardzo spłycone i przez to czuje się niedosyt. W serialu mamy bardzo dużo retrospekcji. To właśnie podczas nich przenosimy się do opowieści Hanny. Czasem trudno jest odróżnić retrospekcję od bieżących wydarzeń.

Muzyka w serialu to coś wspaniałego. Oglądając go, powracałam wspomnieniami do czasów, kiedy bez przerwy słuchałam takich klasyków jak Joy Division czy The Cure. Muzyka ta świetnie łączy się z całą resztą. Pasuje to estetyki serialu oraz do samych bohaterów. Jednak nie jest tu tylko tłem. Buduje napięcie i wzbudza emocje, dzięki czemu bardziej poznajemy bohaterów i sytuację, w jakiej się znaleźli.

Serial porusza bardzo ważną tematykę, dlatego też tak bardzo mi się spodobał. Problem przedstawiony został w dość dosadny sposób, lecz nie taki, który odrzucałby od niego ludzi. Serial ten pokazuje, że czasem nieświadomie możemy doprowadzić do tragedii. Nawet małe rzeczy, a nawet drobiazgi, którymi zazwyczaj się nie przejmujemy, dla kogoś mogą być jak szpilka. Myślę, że wkrótce doczekamy się kolejnego sezonu.

Ocena 9/10

Dominika Dębska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz