Przejdź do głównej zawartości

A zegar biologiczny tyka

Ponad tydzień temu przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Instytut Karolinska wręczył w tym roku to prestiżowe wyróżnienie trzem amerykańskim naukowcom: Jeffreyowi Connorowi Hallowi, Michaelowi Rosbashowi i Michaelowi Warrenowi Youngowi „za odkrycie mechanizmów molekularnych kontrolujących rytm okołodobowy”.


O co dokładniej chodzi? Bardzo często mówi się o „tykającym zegarze biologicznym”, od którego zależny jest wspomniany wcześniej rytm okołodobowy. Do tej pory każdy tylko o nim mówił, ale nikt nie wiedział, gdzie on się znajduje i jaki mechanizm powoduje jego tykanie.
Zacznijmy więc od początku. Rozłóżmy może na czynniki pierwsze stwierdzenie „mechanizmy molekularne kontrolujące rytm okołodobowy”. 

Mechanizmy molekularne to inaczej sposób, w jaki funkcjonują molekuły, czyli cząsteczki, z których zbudowany jest nasz organizm. Trudniej będzie wytłumaczyć o co chodzi z rytmem okołodobowym, ale spróbujmy.

Cykl dobowy (albo rytmika dobowa) jest zależny od zegara biologicznego, czyli od procesów biochemicznych, zachodzących w komórkach organizmu. Dzięki niemu możliwa jest synchronizacja pomiędzy procesami życiowymi, a zmianami zachodzącymi w środowisku zewnętrznym (czyli na przykład zmianą dzień w noc, czy temperaturą). Rytmika dobowa trwa średnio 24 godziny. W tym czasie organizm daje nam znać, kiedy powinniśmy spać, jeść lub po prostu odpocząć. Można więc powiedzieć, że nasze ciało samo odmierza czas, a robi to za pomocą specjalnych sygnałów zewnętrznych, które noszą uroczą nazwę – dawcy czasu. Takim najsłynniejszym dawcą czasu jest światło, które regularnie synchronizuje cykl dnia i nocy. Na działanie zegara biologicznego wpływają również hormony płciowe oraz hormon snu (melatonina). Im człowiek jest starszy, dojrzalszy, tym jego hormony są mniej aktywne. Dlatego starsi ludzie, w porównaniu do młodszych osób, chodzą spać wcześniej i wstają skoro świt.

Szalenie ciekawe jest również to, że nasz organizm w określonych godzinach produkuje mniej lub więcej hormonów, przyspiesza lub spowalnia metabolizm, jest mniej bądź bardziej odporny na ból. Jest to wszystko warunkowane obecnością pewnych genów, które zostały odkryte przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.

Badania przeprowadzono na przyjaznych nauce genetyki, muszkach owocówkach. Naukowcy zidentyfikowali i pobrali od owadów pewien gen, który nazwano „period” (z ang. okres), zmodyfikowali go i wszczepili nowym osobnikom. Nowo powstałe insekty cechowały się większą aktywnością w przeciwieństwie do swoich przodków. Ich sen trwał tylko od kilku do kilkunastu minut.

Do tego zdumiewającego odkrycia doszło nie teraz, a w latach 70. ubiegłego wieku. Od tamtej pory badania nad rytmem okołodobowym uległy wyraźnemu przyspieszeniu.
Komisja Noblowska doceniła całokształt badań trzech naukowców, a jedna z przedstawicielek Akademii Noblowskiej – Juleen Zierath słusznie zauważyła, że laureaci przyczynili się do zwiększenia ludzkiej świadomości na temat higieny snu.

Podsumowując, dzięki Jeffreyowi Hallowi, Michaelowi Rosbashowi i Michaelowi Youngowi, wiemy jakie geny regulują najważniejsze procesy biologiczne. Dzięki tym genom jesteśmy w stanie dostosować nasze organizmy do różnych etapów dnia.

Dlaczego poruszam ten temat?
Nie jest tajemnicą, że obecnie nigdy nie mamy czasu na nic. Nasze życie dostosowujemy do wskazówek zegarów powieszonych na ścianie. To dźwięk budzika wyznacza nam, kiedy nasze ciała muszą wyrwać się ze snu. Co chwilę zerkamy na telefon z niecierpliwością odmierzając czas do końca wykładu, czy pracy. Posiłki spożywamy w biegu po to, aby nie spóźnić się na spotkanie. Coraz później chodzimy spać tylko po to, żeby obejrzeć do końca odcinek serialu.
Badania przeprowadzone przez tegorocznych noblistów pozwalają bardziej zagłębić się w istotę naszego zegara biologicznego. Może warto więc zacząć zwracać na niego uwagę i wsłuchiwać się w tykanie jego wskazówek?

Katarzyna Zofińska
k.zofinska@gmail.com
Zdjęcie: Sofia Vetriak

Źródła:
·        H. Gadomska: Nagroda Nobla 2017 z medycyny: „Dziś wiemy już, jak zakłócenia rytmu dobowego wpływają na zdrowie ludzi” (www.focus.pl/artykul/nagroda-nobla-2017-w-dziedzinie-medycyny-przyznana-171002113315)
·       Rytmy biologiczne (www.nauki-spoleczne.info/rytmy-biologiczne)
Nagroda Nobla za rozgryzienie rytmu dobowego. Pora ma znaczenie! (www.zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101460,20917509,rytm-dobowy-czyli-jak-dziala-nasz-zegar-biologiczny)
Prof. dr hab. M. Lewandowski: Zegar biologiczny (www.neuropedia.org.pl/zegar_biologiczny_ml/).

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. Co t