Przejdź do głównej zawartości

Cebula czy czosnek? Czyli studencki sposób na zdrowie


Kto z nas nie złapał przeziębienia w najgorszym momencie roku akademickiego, czyli podczas sesji? Kto z nas musiał zrezygnować z imprezy z powodu choroby? Kto z nas ma na tyle swoich zaskórniaków, żeby iść do apteki i zostawić tam majątek po to, aby być zdrowym? Na szczęście w walce o zdrowe, studenckie życie pomaga nam cebula i czosnek.

ciepłe mleko z cebulą
syrop z cebuli
kanapka z cebulą
zupa cebulowa
duszona cebula
surowa cebula
wino cebulowe

 

Cebulowy za pan brat

Kabaret Starszych Panów śpiewał: „piosenka jest dobra na wszystko”. Zamiast słowo „piosenka”, wstawcie słowo „cebula”. Czyż nie jest to prawda, że cebula jest dobra na wszystko?

Zdrowie dla studenta powinno być najważniejsze. Bez niego żadna impreza nie będzie udana. A zaległości na uczelni pojawią się w zastraszającym tempie. A kto lubi chodzić na dyżury, żeby zaliczać nadprogramowe nieobecności?
Dlatego aby cieszyć się ze studenckiego, beztroskiego życia, polecam zaopatrzyć się w cebulę.

Na przeziębienie mleko z cebulą. Na kaszel syrop z cebuli. Na zatkane zatoki wdychanie aromatu surowej, rozkrojonej cebuli. Na głód zupa cebulowa. Na picie wino cebulowe. Na kaca duszona cebula.

Jeżeli choćby w połowie zgadasz się z tym, co napisałam, to znaczy, że cebula to jeden z najważniejszych składników w Twojej kuchni, a jego brak może oznaczać kataklizm!

Oczywiście wiesz, że zapach cebuli nie należy do najbardziej przyjemnych. Dlatego, aby się go pozbyć, musisz skropić warzywo skokiem z cytryny.

Oprócz bardzo praktycznych, doraźnych zastosowań w życiu studenta cebula posiada również wiele właściwości leczniczych. Pomaga w walce z nadciśnieniem, trawieniem, przy zaparciach, obniża cholesterol, wspiera po kuracjach antybiotykiem. Jeśli chodzi o zastosowania dotyczące wyglądu cebula sprawdza się także na trądzik oraz blizny.

kanapka z czosnkiem
herbata czosnkowa
nalewka czosnkowa
syrop z czosnku
zupa czosnkowa
surowy czosnek


Jesteś mi naprawdę bliski

Czosnek. Może nie tak popularny jak cebula, jednakże jego właściwości lecznicze są bardzo zbliżone. Wspomaga trawienie, chroni przed zawałem oraz udarem, zwalcza infekcje układu oddechowego, a także hamuje rozwój bakterii.

W studenckiej kuchni serwowany z bagietką lub jako zupa czosnkowa. Przy przeziębieniu warto zaparzyć herbatę czosnkową. Natomiast same ząbki czosnku, jedzone profilaktycznie, wspaniale uodparniają nasz organizm (to tak dla zapalonych entuzjastów czosnku).

Właściwości czosnku są szerokie. Studenta do niego może przekonać także cena. Koszt główki czosnku to około dwa złote. Dlatego mając w swojej kuchni czosnek, mogą być pewni, że dadzą sobie radę do „dziesiątego”.

W walce z niemiłym zapachem pomaga żucie mięty, pietruszki lub ziarenka kawy. Jednak stuprocentowego sposobu na pozbycie się specyficznego zapachu czosnku niestety nie ma.

Bo do tanga trzeba dwojga

Tak śpiewała Budka Suflera. I miała rację. Choć większe zastosowanie cebuli w kuchni daje jej minimalną przewagę, to nie da się żyć w hegemonii na dłuższą metę.
Dlatego, Drogi Studencie, warto abyś zaopatrzył się zarówno w cebulę, jak i czosnek. Twoje kubki smakowe Ci za to podziękują, Twój budżet aż tak bardzo nie zmaleje, Twoje zdrowie dopisze w najważniejszych momentach.

Dagmara Krok
dagmarakrok@gmail.com
fot. Sofijka Vetriak

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek