Przejdź do głównej zawartości

#SEXEDPL, czyli edukacja seksualna pod okiem Anji Rubik

Od 28 października cała Polska mówi o seksie, a to wszystko za sprawą kampanii społecznej znanej polskiej modelki Anji Rubik. Podejmuje ona wyzywanie, chce w sposób prosty i skuteczny poruszyć temat, o którym większość społeczeństwa wstydzi się mówić na głos. Chce uświadomić Polakom, że i kobiety, i mężczyźni są istotami seksualnymi, a seks to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za drugą osobę.

Anja Rubik SEXEDPL – sexedpl

W projekt zostały zaangażowane polskie gwiazdy, takie jak Julia Kuczyńska (Maffashion), Monika Brodka, Jimek Dębski, Robert Biedroń, a także Maciej Stuhr. W serii 60-sekundowych filmików, każdy z nich podzielił się własną historią, zahaczając o konkretne zagadnienie związane z życiem seksualnym. Maffashion poruszyła temat antykoncepcji, Roma Gąsiorowska opowiedziała o pigułce „dzień po”, a Robert Biedroń przekonywał, że „Gej jest OK”. Gwiazdy przyznają, że temat nie jest łatwy, a otwarcie się przed kamerami kosztowało wiele odwagi. Wyszli z własnych stref komfortu, aby seks w końcu przestał być tematem tabu.


Anja w wywiadzie dla magazynu „Wysokie Obcasy”, z którym współpracowała podczas tworzenia SEXEDPL, tłumaczy – „Chcę, byśmy w normalny sposób zaczęli wreszcie rozmawiać o seksie. Nie rozumiem, dlaczego mamy w szkołach wychowanie do życia w rodzinie, a nie mówimy o antykoncepcji, o tym, jak ważne są regularne badania. Edukacja seksualna jest tak samo istotna jak higiena dentystyczna”. 

Coraz wcześniej zaczynamy być aktywni seksualnie. Jednak boimy się pytać, wyjaśniać ewentualnych niepewności,  z kolei rodzice – rozmawiać. Skoro ani oni, ani szkoła nie potrafią stanąć na wysokości zadania, młodzi ludzie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania w internecie, gdzie roi się od absurdalnych historii. Młodzież nie ma pojęcia na temat antykoncepcji, bo na lekcjach wychowania do życia w rodzinie, często prowadzonych przez katechetki, słyszeli, że jedyną dopuszczalną metodą jest wstrzemięźliwość. Zakazany owoc kusi najbardziej, ale nie pozwólmy, żeby, przez brak odpowiedniego kształcenia, dzieci rodziły dzieci, bo jak pokazują dane, liczba nastoletnich matek co roku wzrasta. Jednak to nie jedyny problem. Przerażająca część społeczeństwa nie potrafi opisać swoich narządów rozrodczych, a kobiety miesiącami przekładają pierwszą wizytę u ginekologa. Zapominamy o tym, że prezerwatywa nie chroni nas tylko przed niechcianą ciąża, ale także przed wieloma chorobami. Badanie na nie robi niewielka liczba Polaków, a przecież w samej Polsce od 1985 roku wirusem HIV oraz wywoływanym przez niego AIDS zakażonych łącznie zostało ponad 22 tys. ludzi. Społeczeństwu potrzebne są zmiany, zwłaszcza w momencie, gdy rząd planuje ograniczenie antykoncepcji. Musimy uświadomić sobie, że seks to rzecz naturalna i dotyczy nas wszystkich, a o jego niebezpieczeństwach warto rozmawiać. Anja łamie tabu i uczy edukacji seksualnej w internecie, osiągając sukces. Liczby mówią same za siebie – filmy SEXEDPL cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ich odsłony liczone są nawet w setkach tysięcy, a Rubik zapowiada, że to jeszcze nie koniec – akcja ma być początkiem większej debaty.

Natalia Niewiadomska
nattniewiadomska@gmail.com
Zdjęcie: Sofia Vetriak

Źródła:
1.      M. Tutak-Goll: A teraz wszyscy mówią: seks. „Wysokie Obcasy”. Nr 11, Październik 2017;
2.      M. Tutak-Goll: Anja Rubik #sexedpl. Monika Brodka: ,,Miałam dużo szczęścia, że nikt nie wykorzystał mojej młodości i naiwności" (www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,161189,22578551,anja-rubik-sexedpl-monika-brodka-mialam-duzo-szczescia.html).


Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. Co t