Przejdź do głównej zawartości

5 minut sławy!

Prawie każdemu z nas przyszło kiedyś do głowy, aby w przyszłości zostać kimś sławnym. A jak sława, to artyści w dziedzinie muzyki, sztuki, tańca itp. Każdy z nas, gdy był dzieckiem, wołał: „Mamo, tato chcę być kiedyś w telewizji!”. Jedni z tego wyrośli, bo okazało się, że prócz wysokich zarobków nie widzieli w byciu sławnym niczego dobrego. Drudzy zaś starają się do dziś, by za wszelką cenę zostać kimś znanym.


Czym tak naprawdę jest sława? Jak wiemy, słowo to oznacza bycie kimś znanym dla dużej ilości osób. Każdy dąży do tego, aby grupa fanów z czasem była coraz to większa. W dzisiejszych czasach możemy dobrze zaobserwować, że popularność nie musi być poparta konkretnymi, poważnymi dokonaniami bądź czynami. Czasem jest to znalezienie się w odpowiednim miejscu i czasie jak na przykład pojawianie się regularnie na jakichś imprezach. Dzięki takim działaniom człowiek staje się sławny. Mówimy wtedy o byciu celebrytą, czyli o osobie znanej z tego, że jest znana.

Szał XXI wieku!
Przeglądając internet lub prasę natrafiamy na poradniki podpowiadające w jaki sposób można zostać sławną osobą. Na niejednym portalu lub forum znalazły się również rozpaczliwe apele o pomoc i podpowiedź do kogo lub gdzie się zgłosić, aby trafić na czerwony dywan. Administratorzy takich stron udzielając odpowiedzi często zaznaczają, że jednak nie każdy tam trafi, ale jest szansa, że będziesz to właśnie „TY”! Wynika to z tego, że ludzie skłonni są zrobić bardzo wiele, by mieć fanów. Nierzadko zdarza się, że osoby pragnące sławy są w stanie zrobić wszystko, żeby zostać zauważonymi i niezależnie od tego, czy inni będą mówić o nich dobrze.

A właśnie, ile ludzie są w stanie zrobić dla bycia sławnym?
Dzięki internetowi i telewizji mamy okazję obserwować, do czego poszczególne osoby są zdolne, aby tylko zyskać rozgłos, a co za tym idzie – pieniądze i  uwielbienie przez część społeczeństwa. Programy telewizyjne łowiące talenty są świetną okazją do zaprezentowania się na scenie w jednej chwili przed całą Polską. Na castingi do takiego show przychodzi bardzo wiele osób, które nie mają żadnej wyjątkowej zdolności (życiowe beztalencie poszukujące wokół siebie trochę szumu). Prezentują one nam jak wspaniale tańczą, śpiewają lub pokazują sztuczki itp., które jedynie wywołują w nas duże ilości śmiechu i politowania.
Również reality show jest idealnym przykładem na to, co ludzie mogą uczynić, aby stać się znanym. Dla sławy są w stanie zrobić wszystko. Myśl przeciętnego Kowalskiego: „zgłoszę się do programu, w którym będę szukać swojej miłości, zdobędę trochę sławy po zaprezentowaniu się w telewizji, a potem nie będę mógł się odgonić od kobiet, bo one na to lecą”. Nie obrażając kobiet w tym cytacie, ale taką myśl ma około 70 procent uczestników.
Dzięki tego typu programom możemy również dowiedzieć się, że dorosłe kobiety nie umieją sprzątać, nie piorą swojej bielizny, bo robią to za nich ich matki. To samo tyczy się mężczyzn, gdy w dorosłym wieku mieszkają jeszcze na garnuszku swoich rodziców. Koszmarem jest program, w którym ludzie się rozbierają, by móc się lepiej poznać bądź uprawiają seks przed kamerami. Sława wprawdzie nie taka jaką sobie zakładali, ale gwarantowana.
W każdym kolejnym odcinku lub edycji programu kryje się pułapka. Coraz częściej stawia się na szokowanie widza, żeby przebić wrażenia z poprzedniego odcinka i przyciągnąć go znów przed telewizor. Pomijam już fakt, że duża część tych programów jest całkiem wyreżyserowana, a producenci żerują na naszej naiwności. Przykłady te pokazują, że wcale nie trzeba być błyskotliwym, aby stać się sławnym. Wystarczy mieć tylko parcie na szkło.
Często te „gwiazdeczki” rozbłyskują szybko i jeszcze szybciej gasną, a ich sława utrzymuje się dzięki brukowcom i portalom plotkarskim.

Dziś zaistnieć można bardzo łatwo, ale czy akurat w taki sposób jaki byśmy chcieli? Czasem wystarczy kamerka komputerowa, internet i dobry pomysł przedstawiający w czym jesteśmy dobrzy.

Każdym z nas kieruje to samo pragnienie – chcemy, żeby nasze życie miało sens. Niestety, dla wielu oznacza to bycie zauważonym przez tłumy. Mało kto rozumie, że biznes rozrywkowy to potęga, która wcześniej czy później pozbawi nas wszystkiego. Naprawdę chcesz być częścią tego świata?

Anita Banaś
e-mail: anita.ban@op.pl
Autor zdjęcia: Oliwia Bogdan

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek