Przejdź do głównej zawartości

Sportowiec roku wybrany

Ostatnio coraz częściej mamy przyjemność cieszyć się ze sportowych sukcesów naszych rodaków. W wielu różnych dyscyplinach mamy wybitnych reprezentantów i trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest tym najlepszym. Kibice mieli taką możliwość dzięki corocznemu Plebiscytowi „Przeglądu Sportowego” na najlepszego polskiego sportowca roku.


Była to już 83. edycja plebiscytu. Galę Mistrzów Sportu, która odbyła się 6 stycznia 2018 roku, transmitowano w telewizji Polsat i pojawiło się na niej wiele znanych osobistości. W tegorocznej edycji nominowanych zostało 20 sportowców. Kibice głosowali na swoich ulubieńców przez internet. Głosy oddawać można było raz na 24 godziny na stronie www.plebiscyt.przegladsportowy.pl oraz na stronie www.polsatsport.pl. Dodatkowo była możliwość głosowania za pomocą kuponów z „Przeglądu Sportowego” i „Faktu” oraz poprzez wysyłanie SMS.

Głównymi faworytami do zdobycia nagrody byli Robert Lewandowski i Kamil Stoch, a także zwyciężczyni poprzedniej edycji – Anita Włodarczyk. Sportowcem roku został nasz skoczek narciarski. W tym samym dniu, co Gala Mistrzów Sportu, odbył się również ostatni konkurs tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni. Kamil Stoch wygrał ten konkurs, jak i trzy poprzednie, a zarazem cały turniej. Tym samym zdobył trofeum drugi raz z rzędu i stał się drugim, po Svenie Hannawaldzie, skoczkiem, zwyciężającym na wszystkich obiektach w jednej edycji TCS. Ten wyczyn mógł z pewnością wpłynąć na kibiców, którzy po zakończeniu turnieju mieli jeszcze ostatnią szansę, aby zagłosować na skoczka.

Drugie miejsce w plebiscycie zajął Robert Lewandowski. Kapitan naszej reprezentacji zdobył ze swoim klubem mistrzostwo Niemiec i poprowadził naszą drużynę narodową do awansu na mundial. Trzecie miejsce zajęła Anita Włodarczyk, mistrzyni olimpijska, świata i Europy w rzucie młotem. Tuż za podium uplasował się zwycięzca Wimbledonu, Łukasz Kubot.

Oprócz nagrody dla najlepszego sportowca rozdano także statuetki w innych kategoriach. Trenerem roku został trener naszych skoczków narciarskich Stefan Horngacher, który pokonał selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski, Adama Nawałkę, oraz trenera młodzieżowej kadry siatkarzy, Sebastiana Pawlika. Najlepszą drużyną roku uznano kadrę naszych skoczków narciarskich.
Przyznano również nagrodę w kategorii Superczempion. Otrzymał ją żużlowiec Tomasz Gollob. Jest on pierwszym zawodnikiem tej dyscypliny, który został superczempionem. Niepełnosprawnym sportowcem roku została Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim. Para wywalczyła w 2017 roku złoty medal w biegu na 1500 m na mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych. Imprezą roku został The World Games we Wrocławiu, a w kategorii Serce dla Sportu zwyciężyła Fundacja Ludzki Gest Kuby Błaszczykowskiego.

Z pewnością kibice są różnego zdania, co do tego, kto jest najlepszym sportowcem, trenerem, a która drużyna zwycięską. Możemy być dumni z naszych sportowców, znanych na całym świecie i osiągających sukcesy w swoich dyscyplinach. Miejmy nadzieję, że 2018 rok będzie dla nich równie dobry, a nawet jeszcze lepszy.

Adrian Koza
adrian.koza8@gmail.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek