Przejdź do głównej zawartości

Osiągnięcia medycyny w 2017 roku


Wraz z rozwojem nauki, technologii, postępują również inne dziedziny. Jakkolwiek każda z nich jest nieprzeceniona i niezwykle ważna, warto pochylić się zwłaszcza nad medycyną i jej najnowszymi osiągnięciami. Poniżej przytoczę jedynie kilka spośród wielu,zasługujących na uwagę.

Sztuczna siatkówka
Naukowcy z Centrum Neurologii Instytutu Technicznego we Włoszech opracowali sztuczną siatkówkę. To oznacza szansę na odzyskanie wzroku dla milionów ludzi. Zwyrodnienia tego organu są odpowiedzialne za większość przypadków ślepoty. Jak to działa? Prototyp implantu zmienia światło wpadające do oka w sygnały elektryczne. Te z kolei stymulują komórki nerwowe narządu(odpowiedzialne za przekazywanie bodźców wzrokowych do mózgu).
Ostateczne wyniki testów mają być znane już w tym roku. Sztuczna siatkówka może zrewolucjonizować leczenie ślepoty.
Wytwarzanie krwi z komórek macierzystych
To niewątpliwie ogromny sukces brytyjskich uczonych z University of Bristol i National Health Service Blood and Transplant. Chodzi o innowacyjną metodę, polegającą na zmianie komórek macierzystych szpiku kostnego w komórki krwi.
Sztuczna krew ma przewagę nad tą pobieraną, bo zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych. Ponadto jest idealną alternatywą dla osób o rzadkiej grupie, którym trudno znaleźć perfekcyjnie dopasowanych dawców.
Niestety, wspomniana technika wymaga jeszcze udoskonalenia, gdyż należy przystosować sposoby laboratoryjne do produkcji masowej. Dlatego omówiona metoda jest na razie bardzo kosztowna.
Polska proteza ucha środkowego
Polscy uczeni z AGH w Krakowie stworzyli innowacyjny implant ucha środkowego, który wszczepiono 6 osobom z uszkodzonym narządem słuchu. „Otoimplant” umożliwia rekonstrukcję kosteczek słuchowych oraz eliminuje zakażenia bakteryjne. O jego wyższości nad powszechnie stosowanymi implantami tytanowymi stanowi lekkość, a także wspomniane działanie antybakteryjne. Dla pacjenta oznacza to szybszą rekonwalescencję i mniejsze ryzyko powikłań czy infekcji.
„Otoimplant” to szansa na poprawę słuchu dla ludzi z uszkodzonym łańcuchem kosteczek słuchowych wskutek stanów zapalnych, urazów, wad wrodzonych.
Przywrócenie świadomości pacjentowi w stanie wegetatywnym
Francuscy lekarze przywrócili stan minimalnej świadomości mężczyźnie, który przez 15 lat przebywał w stanie wegetatywnym na skutek rozległego uszkodzenia mózgu. Zastosowano terapię, w trakcie której pacjentowi wszczepiono stymulator nerwu błędnego.
Dotychczas stan wegetatywny utrzymujący się przez 12 miesięcy uznawany był za nieodwracalny. Naukowcy szukali więc do swojej eksperymentalnej terapii najtrudniejszych przypadków, aby wykluczyć ewentualną poprawę na skutek działania przyczyn losowych.
Polepszenie stanu pacjenta stwierdzono wykonując szereg badań. Mężczyzna, który zachowywał niektóre reakcje (typu samodzielne oddychanie), ale jednak nie kontaktował się ze światem, po terapii jest w stanie nawiązać prosty kontakt, a także posiada minimum świadomości o własnej osobie.
Mimo sceptycyzmu wielu środowisk naukowych (wynikającego z faktu, iż stan wegetatywny nie jest do końca zbadany i niejednokrotnie zdarzają się niewytłumaczalne przypadki powrotu do pełnego zdrowia pacjentów), istnieje nadzieja na pomoc dla innych w podobnym stanie.
Medycyna czyni cuda
Ciągły wysiłek, pokonywanie granic, tworzenie i doskonalenie sprawiają, że człowiek zyskuje coraz większą kontrolę nad swoim ciałem i zdrowiem. Wydłuża się życie, poprawia się jego jakość. Wiele chorób czy schorzeń przestaje być wyrokiem. Osiągnięcia lekarzy i naukowców to milowe kroki w rozwoju człowieka.

Justyna Kania
marie.kramer@onet.pl

Źródła:
1.      http://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/sztuczna-siatkowka-moze-przywrocic-wzrok-milionom/;
2.      http://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/opracowano-nowa-metode-produkcji-krwi-masowa-skale/;
3. http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/wszczepiono-pierwsza-proteze-ucha-srodkowego-stworzona-na-agh/;
4. http://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/naukowcy-przywrocili-swiadomosc-mezczyznie-ktory-15-przebywal-stanie-wegetatywnym/.

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek