Przejdź do głównej zawartości

Studenci przejmują miasto!


Przed nami wielkie święto studentów, czyli Juwenalia Śląskie 2018! Dzięki współpracy śląskich uczelni powstają największe Juwenalia w regionie i czeka nas mnóstwo niesamowitej zabawy. Katowice wpadły w ręce studentów 22 maja i pozostaną w nich aż do 26!


Tradycyjnie Juwenalia rozpoczęły się „Wielkim korowodem studenckim”. Następnie czekała nas impreza w Spiżu, a od czwartku zaczną się plenerowe koncerty. Organizatorzy umożliwią nam podróż po różnych gatunkach muzycznych. Warto jednak wcześniej troszkę poznać artystów, którzy wystąpią dla nas podczas studenckiego święta.

Niadara
Jeszcze mało znana grupa muzyczna, w skład której wchodzą Karol Caputa, Frankie Baron oraz Patryk Hajdys. Jak głosi ich opis na Facebooku „nie potrafią grać ciszej, nie umieją nie dać z siebie wszystkiego i definitywnie nie lubią nie zostawiać niedosytu”. Niadara to idealny początek koncertów dla wszystkich fanów rocka.

Tabu
Zespół powstał w 2003 roku i ma na koncie cztery albumy studyjne. Specjalizuje się w muzyce reggae, a ich koncerty zawsze pełne są pozytywnej energii. Zespół jest również współorganizatorem jednego z największych polskich festiwali reggae – Najcieplejsze Miejsce na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim. Grupa obecnie pracuje nad swoim piątym albumem.

Kabanos
Zespół powstał w 1997 roku i w tym czasie miał już aż 22 członków. W 2018 roku grupa wydała jubileuszowy album Odgrzewane kotlety, na który zaproszono byłych członków formacji. Na wszystkich sześciu albumach możemy usłyszeć utwory z mocno oryginalnymi tekstami, jakie jedni mogą uznać za słabe, a drudzy za prawdziwe dzieło sztuki.

Nocny Kochanek
Zespół heavymetalowy składający się z pięciu członków. Obecnie ma na koncie dwa albumy. Teksty opisują polską rzeczywistość, lecz często są nieco przesadzone. Muzycznie słychać nawiązania do legend takich jak Iron Maiden czy AC/DC. Członkowie grupy potrafią w swojej twórczości wykorzystać swoje oryginalne poczucie humoru i dystans do świata.

Małpa
Toruński raper Łukasz Małkiewicz, wywodzący się z formacji Proximite. Ma na koncie dwa albumy studyjne oraz jeden minialbum, który stworzył wraz z Mielzkym oraz duetem The Returners. Wersy rapera zawsze są dokładnie przemyślane i dopracowane. Mimo spokojnego tempa w tworzeniu albumów, Małpa jest bardzo uznawany w środowisku hip-hopowym.

Dwa Sławy
Łódzki duet, który powstał w 2006 roku i nieco namieszał na polskiej scenie. Rado i Astek w każdym albumie zaskakują fanów swoimi grami słownymi i poczuciem humoru, kryjącymi jednak poważny opis rzeczywistości. Mają na koncie siedem albumów, a ich najnowsza płyta Coś Przerywa miała premierę w marcu tego roku. Rado i Astek potrafią na koncertach zabawić fanów i przekazać im ze sceny swój dobry humor i pozytywną energie.

Paluch
Poznański raper Łukasz Paluszak, były członek zespołu Aifam. Ostatni album rapera Złota Owca ukazał się w listopadzie 2017 roku. Mimo że Paluch występuje na scenie dosyć długo, każdy jego nowy album jest świeży, i choć wykorzystuje nowe brzmienia, podtrzymuje klimat klasycznego rapu. W swoich utworach często podkreśla wierność swoim wieloletnim przekonaniom, miłość do swojej rodziny oraz szacunek do ludzi, na których zawsze może polegać.

Tede
Jacek Graniecki, obecny na scenie hip-hopowej od 1996 roku. Raper, producent, aktor, właściciel wytwórni muzycznej Wielkie Joł i marki odzieżowej PLNY Textylia. Współtwórca legendarnej grupy Warszafski Deszcz. Ma na koncie czternaście albumów studyjnych, dwa minialbumy, sześć nielegali, piętnaście mixtapów i cztery albumy specjalne. Obecnie raper pracuje nad kolejnym albumem.

Barking Irons
Zespół założony w 2014 roku w Rzeszowie, grający muzykę z pogranicza hardrocka i rocka. Grupa w 2017 roku wydała swoją debiutancką EP pt. Heroes of Today. Obecnie pracuje nad swoją płytą i coraz szybciej dociera do szerszego grona odbiorców.

Mery Spolsky
Tak właściwie to Maria Żak, młoda artystka, która pod swoim pseudonimem występuje od 2014 roku. Na początku swojej kariery postawiła na nowoczesną interpretację twórczości znanych poetów i artystów. W 2017 roku wydała swój debiutancki album, na którym możemy usłyszeć jej dojrzałe i pełne metafor teksty w towarzystwie muzyki elektronicznej.

Romantycy Lekkich Obyczajów
Duet, który tworzą Damian Lange i Adam Miller. Zespół powstał w 2011 roku, a ich twórczość to połączenie folku, rocka i piosenki kabaretowej. Teksty mówią o miłości i młodości. Ta pierwsza ich inspiruje, a druga pozwala nabrać dystansu i daje energię do tworzenia i dawania z siebie wszystkiego na koncertach. Na koncie mają dwa albumy.

Coma
Zespół rockowy, który powstał w 1998 roku w Łodzi, a pierwszy ich większy koncert odbył się na Juwenaliach na Politechnice Łódzkiej w 1999 roku. Większości osób ten zespół zapewne kojarzy się z wokalistą Piotrem Roguckim. Grupa nagrywa zarówno utwory w języku polskim, jak i w angielskim. Prawdziwa „wisienka na torcie” dla fanów alternatywnego rocka, połączonego z poetyckim tekstem.

Grubson
Pochodzący z Rybnika Tomasz Iwanca, który pojawił się na scenie już pod koniec lat 90. Twórczość Grubsona to przede wszystkim rap i ragga. Charakterystyczny zachrypnięty głos, pozytywna energia i różnorodność tematyczna to wizytówka rybnickiego artysty. Grubson ma na koncie pięć albumów studyjnych, a najnowszy ukazał się w 2017 roku.

Euforia
Nowy zespół na polskiej scenie muzycznej, w skład którego wchodzi czterech panów. Ich utwory mają niesamowity klimat i są połączeniem melodycznego rocka z surowym brzmieniem. Ta nieoczywista fuzja może doprowadzić do prawdziwej euforii na zakończenie Juwenaliów Śląskich.

Adrian Koza
adrian.koza8@gmail.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. Co t