Przejdź do głównej zawartości

Czerwcowe premiery filmowe


Na ekranie będą dominować silne kobiece osobowości, temat seksualności i doza niebezpieczeństwa. W czerwcowym repertuarze znajdziemy także dużo miłości, ale i dramatu. Poza tym kina oferują nam kontynuację opowieści o dinozaurach, a także nowe spojrzenie na western.


Kina w czerwcu proponują nam: komedie romantyczne, dramaty, filmy przygodowe itd. Różnorodnych gatunkowo produkcji, na które możemy się wybrać,  jest dużo. Postaram się Wam pokrótce przedstawić kilka z nich.

Od dłuższego czasu możemy oglądać zwiastun piątej odsłony serii Jurassic Park. Fani mają wiele wątpliwości, czy film nadal będzie wzbudzał przyjemny dreszczyk grozy wywołany widokiem skradających się, największych w historii, gadów. Bohaterowie, Owen i Claire, znani z poprzedniej części, tym razem będą starali się ocalić dinozaury przed zbliżającą się erupcją wulkanu na Isla Nublar. Przy okazji odkryją spisek, w którym bogacze mają zamiar wykorzystać zwierzęta dla sławy i pieniędzy, i dodatkowo stworzyć ulepszoną hybrydę. Będziemy mieli do czynienia z nowym, ciekawszym i brutalniejszym dinozaurem. Tak przynajmniej zostaje przedstawiony przez biznesmenów. Zapytać można – a gdzie stary, dobry t–rex? Otóż on również się pojawi, wierzę, że jednak w innej roli – jako bohater, który jednoczy się z innymi dinozaurami, aby pokonać tego zmodyfikowanego biologicznie. Miejmy nadzieję, że ta część nie będzie zawierała „odgrzewanych kotletów” po poprzednim filmie, które powalają nas jedynie liczbą efektów specjalnych bez wprowadzenia w stan grozy. W niektórych scenach minimalizm jest zdecydowanie lepszy.

Kolejnym filmem, którego schemat dobrze znamy, jest Ocean’s 8. W najnowszej odsłonie będą dominować silne, mądre i sprytne kobiety. Pod przewodnictwem Debbie grupa Ocean postanawia zorganizować skok na drogocenną biżuterię podczas dorocznej gali w nowojorskim muzeum sztuki. W filmie znajdziemy piękno i modę, a ponadto pieniądze oraz niebezpieczeństwo, wpisujące się w ten artystyczny klimat. Zapowiada się ciekawie, szczególnie, że w obsadzie znajduje się plejada gwiazd, błyszczących, tak jak ich wyjściowe kreacje na ekranie.

Pozostając przy kobietach epatujących pewnością siebie, zobaczymy, że w repertuarze filmowym znajdziemy komedię Jestem taka piękna!. A dokładniej opowieść o całkiem przeciętnej, trochę puszystej kobiecie, która w wyniku upadku z rowerka fitness zaczyna postrzegać siebie jako śliczną modelkę – mimo, że nic w jej wyglądzie się nie zmieniło. Wywołuje to zabawne sytuacje, kiedy w mieście idealnych i bogatych bizneswoman, bohaterka zaczyna ogłaszać światu, że jest powalająco piękna. Renee to urokliwa postać, udowadniająca, że kompleksy są tylko stanem umysłu, który można zmienić. Dokonać tego można, wiedząc, że jest się wspaniałą, niezależnie od tego co myślą inni. Przykład daje nam Renee – jej śmiałość i energia powalają na kolana!

I że ci nie odpuszczę to kolejna komedia romantyczna, w której historia powtarza się z innych tego typu produkcji. Samotna matka stara się utrzymać dom i dzieci. Zatrudnia się jako sprzątaczka na jachcie playboya, który jest egoistyczny i chytry, nie zamierza bowiem zapłacić jej za wykonaną pracę. Sytuacja odmienia się, gdy mężczyzna wypada za burtę i traci pamięć – wtedy Kate postanawia się zemścić. Wmawia mu, że są małżeństwem, mają dzieci, a on pracuje na budowie. I tutaj mamy do czynienia ze scenami, w których bogacz próbuje się odnaleźć jako „szary człowiek”. Jak to w komediach romantycznych bywa, po jakimś czasie rozkwita gorące uczucie. Francja również ma nam do zaoferowania komedię romantyczną, jednak z domieszką dramatu. Isabelle i mężczyźni to także film o matce, kobiecie dojrzałej, rozwiedzionej i pewnej tego, co oczekuje od życia. Pragnie ona miłości, mimo tego, że prawie przestała wierzyć, że może jej doświadczyć. Główna bohaterka jest samotna, jednak spotyka w końcu mężczyznę, który może ten stan zmienić, choć wzbudza w niej różnorodne i sprzeczne uczucia, a nie jedynie ślepe zauroczenie.

Czerwcowy repertuar zawiera także dwa filmy poruszające temat homoseksualności z zupełnie różnych perspektyw. Pierwszy – Twój Simon, to młodzieżowy film mówiący o dorastaniu i pierwszym poważnym uczuciu wobec drugiej osoby. Simon poznaje w internecie przyjaciela do rozmów, w którym się zakochuje. Chłopak ukrywa przed światem swoją orientację, jednak ktoś postanowił wyjawić jego sekret. Sprawia to, że musi zmierzyć się z opinią rówieśników, reakcją rodziców i ze sobą samym. Film jest komedią romantyczną, która zawiera w sobie zabawne, rozczulające, ale i smutne sceny. Jest lekka i zabawna, lecz porusza ważny temat. Czy reżyserowi udało się nie spłaszczyć tego problemu? – o tym przekonamy się w kinie. Natomiast Thelma to historia młodej kobiety, która rozpoczyna studia w miejscu oddalonym od rodziców – fanatyków religijnych. Bohaterka, znajdując się w dotąd nieznanych sobie sytuacjach, stara się odkryć własną tożsamość. W tym filmie od razu widzimy negację jakiegokolwiek odstąpienia od zasad religii, nie mówiąc już o czymś takim jak pociąg do tej samej płci. Thelma boi się rodziców, świata i własnych odczuć – nie chce ich zaakceptować mimo, iż nigdy jej nie uda się ich zmienić. Film od początku może wywoływać w widzu niepokój. Jest pełen metafor i aluzji; ważny jest temat religijności i mistycyzmu. W Thelmie zostają skonfrontowane wrażenia seksualno-duchowe. Reżyser Joachim Trier zgrabnie buduje napięcie między grozą i niepewnością. W czasie gdy bohaterka jest zdenerwowana, mają miejsce nadnaturalne zjawiska. Mamy do czynienia z połączeniem dramatu i fantasy. Wybierając się na ten film, będziemy mieć zagwarantowany plastyczny i zmysłowy seans.

Jeśli jesteśmy w temacie miłości, film Na głęboką wodę  przedstawia wspomniane uczucie, wymagające jednak dużych poświęceń. Jest on opowieścią o szczęśliwym małżeństwie, które zaczyna mieć problemy finansowe. Wtedy główny bohater, Donald, decyduje się na wzięcie udziału w żeglarskim wyścigu dookoła świata, mimo iż ma jedynie amatorską wiedzę na temat tego zajęcia. Na ekranie widzimy wiele emocji – wiarę żony w możliwości mężczyzny, ale i cierpienie wywołane strachem o losy męża na niebezpiecznych wodach. Sam Donald w trakcie wyprawy przeżywa chwile zwątpienia, odczuwa dramat samotności w  ciągu 10 miesięcy spędzonych na morzu, z daleka od kochającej rodziny. W filmie zostają pokazane marzenia i to, co czeka człowieka, kiedy w końcu je realizuje.

Na koniec opiszę film, w którym brak powyższego sentymentalizmu. Jest nim western Sweet Country. Akcja rozgrywa się w Australii w XX w.,  w której przemoc i rasizm są obecne na co dzień. Problemem staje się więc zastrzelenie przez Sama, czyli spokojnego aborygena, białego mężczyzny, który znęcał się nad nim. Nikogo nie obchodzi, że mężczyzna musiał popełnić ten czyn w samoobronie. Jedynym wyjściem z sytuacji jest ucieczka z  ciężarną żoną na nieznane terytorium, jednak w pościg za bohaterem ruszają ludzie chcący się zemścić. Reżyser filmu, Warwick Thornton, dobrze oddał tragiczną sytuację ludzi, którzy są pozbawieni praw, a także tych, którzy mają wątpliwości, czy stoją po właściwej stronie konfliktu.

Czerwcowe premiery oferują nam doskonałą grę aktorską, piękne krajobrazy, a także zarówno momenty śmiechu, jak i wzruszenia. Oprócz powyższych filmów w repertuarze znajdą się także bajki, horrory, ale i gatunki opisane przeze mnie wyżej, w których nie wymieniłam wszystkich nowości. Można powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie, zależnie od tego jakich emocji poszukuje w sztuce filmowej.

Patrycja Dębowiec
patrycja119700@gmail.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. Co t