Przejdź do głównej zawartości

Film niemalże bez dźwięku. Recenzja Cichego miejsca


Dźwięk jest niemal nieodłącznym elementem filmów od samego początku kina. Choć integralną częścią taśmy filmowej stał się pod koniec lat 20. XX wieku, to już w erze kina niemego muzyka grana na żywo i różnego rodzaju efekty towarzyszyły projekcjom obrazu.


Co by się jednak stało, gdyby reżyser świadomie postanowił w bardzo znaczącym stopniu ograniczyć warstwę audio filmu, uzasadniając to fabularnie? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi nam trzecia produkcja w reżyserskim dorobku amerykańskiego aktora Johna Krasinskiego pt. Ciche miejsce. U boku gwiazdy serialu Biuro wystąpiła popularna brytyjska aktorka Emily Blunt, prywatnie żona reżysera.

Oni słyszą wszystko
Już pierwsze sekundy filmu uświadamiają widzom, że akcja Cichego miejsca dzieje się w postapokaliptycznym świecie. Opuszczone budynki, wyludnione ulice, porzucone samochody i przerażająca cisza. Kiedy na ekranie widzimy przeszukujących opuszczoną aptekę bohaterów, zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nie bez powodu milczą i próbują uniknąć wydania jakiegokolwiek odgłosu. Na świecie pojawiły się bowiem tajemnicze istoty, które są niesamowicie czułe na dźwięk. Starczy kilka decybeli, aby przerażające monstrum w ciągu kilku sekund pojawiło się w okolicy. Jego przybycie nie wróży natomiast niczego dobrego, gdyż owe stwory są wyjątkowo wrogo nastawione do jakichkolwiek form życia. Krasinski przez większą część filmu pozwala komunikować się bohaterom jedynie za pomocą języka migowego. Jego znajomość uzasadnia faktem, że jedno z ich dzieci, dziewczynka o imieniu Regan, jest osobą głuchoniemą.

Słowa i ich brak
Reżyser w bardzo dużym stopniu skupia się w filmie na relacjach rodzinnych. Istotny w Cichym miejscu jest kontakt małżonków, ale pierwsze skrzypce gra tutaj więź pomiędzy ojcem i córką. Film pokazuje, jak wiele można przekazać, nie używając żadnych słów. Jednocześnie rzuca światło na to, do jak wielu nieporozumień może prowadzić to, co nie zostaje wypowiedziane. W czasie seansu zdecydowanie można odczuć, że głównym celem Krasinskiego nie było stworzenie kina postapokaliptycznego, a raczej pewnego rodzaju studium komunikacji międzyludzkiej. I choć przez większość czasu film bardzo dobrze i konsekwentnie brnie w te zagadnienia, to niestety pojedyncze sceny, szczególnie te, w których pojawia się odrobina dialogów, trochę niszczą całościowy efekt. Nie wiadomo dlaczego czasami „gubi” się także poczucie zżycia z bohaterami i w niektórych scenach ich los staje się nam trochę obojętny, choć po chwili znów trzymamy za nich kciuki.    

Niekonsekwentna cisza
Ciche miejsce to film, który umieścić można na granicy dreszczowca, horroru i kina przetrwania. Ciekawy i dość oryginalny pomysł z ograniczeniem muzyki i dźwięku do niemalże minimum potęgowany jest faktem, że sceny obserwowane z subiektywnej perspektywy głuchoniemej Regan są całkowicie wyciszone. Kiedy uświadomiłem sobie w kinie, że podczas projekcji nieomal słyszę własny oddech, to muszę przyznać, że wywarło to na mnie spore wrażenie. Szkoda tylko, że Krasinski w tematyce czułych na dźwięk istot nie wykazał się pełną konsekwencją. Czasami miałem wrażenie, że wspomniane już wcześniej stworzenia nie zawsze reaguję na dźwięk w tak dużym stopniu, jak początkowo jest to sugerowane. W jednym momencie z bardzo daleka są w stanie usłyszeć popiskujące cicho szopy pracze, a kilka chwil później wydaje się, że nie słyszą spanikowanego oddechu i odgłosów bólu bohaterów znajdujących się prawie obok nich. Niestety podobnego rodzaju potknięć w scenariuszu jest więcej (głównego z nich, aby nie zepsuć wam seansu, nie chcę podawać), co skutecznie niszczy odbiór dość dobrej całości.

Ciche miejsce to bez wątpienia film warty obejrzenia choćby ze względu na stosunkowo oryginalny pomysł i wykonanie pod kątem dźwięku (a raczej jego braku). W połączeniu z naprawdę dobrym aktorstwem i dobrze napisanymi postaciami mogliśmy dostać jeden z najlepszych filmów roku. Niestety drobne, ale zbyt liczne potknięcia reżysera sprawiły, że można ten film nazwać „jedynie” dobrym i liczyć na to, iż Krasinski zauważy swoje błędy i wyciągnie z nich pewne wnioski przy swoich, miejmy nadzieję, kolejnych filmach.

Zalety:
+ oryginalny pomysł
+ sceny zupełnie pozbawione dźwięku
+ aktorstwo
+ skupienie się na bohaterach i ich relacji

Wady:
– drobne, ale bardzo liczne nieścisłości scenariuszowe
– momentami napięcie gdzieś „się gubi”

Ocena: 7/10
 
Patryk Godula
patryk.godula@gmail.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek