Przejdź do głównej zawartości

Pogo i machina czasu




Chyba nie ma dziecka, nastolatka czy osoby starszej, która by nie widziała chociaż jednego filmu Disneya czy Pixara. Produkcje te mają w sobie magię, którą z wiekiem coraz trudniej poczuć. Bohater mojego artykułu zrobił coś więcej. Nie tylko wynalazł machinę czasu, to jest swoją muzykę – tchnął także nowe życie w tak dobrze nam znane bajki oraz sprawił, że znowu można poczuć tzw. magię Disneya.
Australijczyk Nick Bertke pod pseudonimem Pogo tworzy muzykę elektroniczną. Nie jest ona byle jaka – pokazał on, że do jej tworzenia nie potrzeba drogich sprzętów i instrumentów, a jedynie... dźwięków, krótkich zdań, melodii wziętych z bajek, filmów, seriali, a nawet reklam.
Jak to się zaczęło?
Swoją przygodę z łączeniem dźwięków zaczął, gdy miał 12 lat, a jego pierwszym narzędziem była gra na Playstation „Music 2000”. Jego ówczesną inspiracją był kanadyjski muzyk Akufen i to on natchnął go do tworzenia swojego własnego stylu w splataniu różnych minidźwięków.
Dzisiaj jego utwory odsłuchano już ponad 200 milionów razy. Światło dzienne ujrzało również jego 7 albumów oraz 8 minialbumów. Produkował już muzykę dla takich firm jak Walt Disney Pictures, Showtime Networks, The Pokemon Company czy Nickelodeon.
Plądrofonia
Inaczej piractwo dźwiękowe lub forma kolażu dźwiękowego. Termin ten został stworzony przez Johna Oswala. Taką właśnie metodę Pogo wykorzystuje w swoich nagraniach. Pozwala mu to na szatkowanie ścieżek dźwiękowych z bajek, filmów i reklam, a następnie składanie ich w zupełnie nową całość. Wytwórnie filmowe nie mają nic przeciwko temu, a wręcz współpracują z artystą. 
Przyjemność nie tylko dla uszu
Sztuka, którą tworzy, to nowy poziom kreatywności. Nie zajmuje się bowiem tylko produkcją i remiksem. Również niektóre teledyski są jego autorstwa. Nie można odmówić mu pomysłowości, jak i cierpliwości. Oprócz dopasowywania dźwięków do siebie, znajduje odpowiedni moment w filmie, aby je wykorzystać. To wszystko tworzy piękną całość, którą cudownie się ogląda i słucha.
Sami przekonajcie się, o czym mowa. Wystarczy wpisać wykonawcę do przeglądarki, kliknąć w link, zamknąć oczy i przenieść się do czasów dzieciństwa.
Źródła:
www.pogomix.net


Marcelina Michaj
marcelina.michaj@gmail.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek