Przejdź do głównej zawartości

Niepoczytalna




Kolejny film Stevena Soderbergha odbiega nieco od standardu, który reżyser oferuje nam przy serii Ocean’s. Niepoczytalna nie jest kinowym wabikiem ujmującym efektami specjalnymi, nie wymagała też dużego budżetu, a całość nakręcono za pomocą iPhone’a.

Niezbyt skomplikowany dramat, który ociera się o klasę B. Produkcja zdecydowanie nie jest arcydziełem, ale ma coś w sobie, co pozwala ocenić ją całkiem wysoko pod kątem dreszczowca. Nie zalicza się też do najprzyjemniejszych ˗˗ widz odczuwa niewygodne napięcie, a atmosfera w filmie stale balansuje na granicy zdrowia i szaleństwa.

Sawyer Valentini wydaje się twardą i pewną siebie kobietą, która właśnie podjęła dojrzałą decyzję, wyjeżdzając z rodzinnego miesteczka i podejmując pracę analityczki. Jej historia ma jednak drugie dno. Sawyer rozpoczęła zupełnie nowe życie z powodu stalkera. Zmienia środowisko, nawyki, znajomych. Nie radząc sobie z traumą, udaje się po pomoc do psychologa. Zadowolona z wizyty, podpisuje podsunięty jej pod nos plik dokumentów, zgadzając się tym samym na umieszczenie jej w szpitalu pod obserwacją. Jeden z pacjentów wyjaśnia Sawyer, że ośrodki medyczne przetrzymują osoby, by wyłudzić pieniądze z ubezpieczeń. Widz traci jednak pewność, czy kobieta jest faktycznie zdrowa i wpadła w sieć biurokratycznych sztuczek, skoro widzi w mężczyźnie z personelu swojego dawnego stalkera.

Fabuła jest dość dynamiczna, niektórych może zaskoczyć, innym przewidywanie kolejnych scen może przyjść z łatwością. Na początku odnosi się wrażenie, że film jest pomyłką, która nie powinna trafić do kin, jednak po zamknięciu Sawyer w szpitalu psychiatrycznym historia staje się absolutnie zajmująca. Sytuacja z czasem zaczyna się klarować, a gdy widz już wie, z czym ma do czynienia, czeka na bieg wydarzeń w napięciu. Ujęcia kamerą iPhone’a, dialogi i sama postać oraz dobrze oddany sposób myślenia psychopaty sprawiają, że odczuwa się stały niepokój w trakcie oglądania. Dodatkowo film krytykuje amerykański system zdrowia i porusza ważny problem socjologiczny jakim jest stalking, czyli zjawisko coraz powszechniejsze, w szczególności w dobie mediów społecznościowych.

Miejscami fabuła zdaje się mocno naciągana, zwłaszcza pod koniec, gdy scenarzyści na siłę próbują zaskoczyć widza, przez co w filmie wydarza się wszystko, co mogło się wydarzyć. Soderbergh mimo to udowadnia, że niepotrzeba wiele, by nagrać całkiem dobry film, w pełni oddający klimat. Specyficzne ujęcia: bliskie, z różnych niewygodnych perspektyw, a także zabawa kolorem trafiają w punkt i uchwycają paranoję, która towarzyszy aż do ostatniej sceny.

Niepoczytalna. Reż. Steven Soderbergh, 2018. 




Natalia Winkelmüller-Piwowar

nataliapwn@gmail.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek