Przejdź do głównej zawartości

Naturalne surowce wyautowane


Ochrona środowiska i moda mają sporo wspólnego. Dotychczas zestawiane, kojarzone były raczej negatywnie. W drugiej dekadzie XXI wieku w świecie mody obserwujemy szeroko pojmowany ruch na rzecz ochrony (nie tylko ogólnie rzecz biorąc) środowiska, ale i zwierząt. Wszystko to za sprawą rezygnacji marek modowych z użytkowania do produkcji luksusowych produktów – futer i skór pochodzenia zwierzęcego. Nareszcie.

Jak podaje Fur Free Retailer – wiodący na świecie program łączenia wolnych od futra firm z konsumentami poszukującymi towarów etycznych – w siedemnastu krajach Unii Europejskiej prawie 75% jej mieszkanców uważa, że wykorzystywanie naturalnych futer i skór zwierząt jest nieakceptowane. Dlaczego więc około 95% futer pochodzi ze specjalnie stworzonych farm, gdzie zwierzęta są hodowane na rzeź? Świat nie interesuje się problemami dotyczącymi ochrony środowiska. Za propagowanie idei wolnościowej zwierząt zabrały się małe społeczności, a także departament jednego z największych światowych przemysłów. Mowa tu o ubraniach, a właściwie o markach modowych.

Moda i ochrona
Czy da się żyć bez futra? Bez prawdziwych skór? Bez braku humanitarności? Żywy przykład stanowi Stella McCartney. Mówi się, że to przez łatwy start mogła pozwolić sobie na odrobinę więcej. Stella, jako córka jednego z Beatlesów, w szkole artystycznej (podczas tworzenia dyplomowej kolekcji w Central Saint Martins) znalazła rzemieślnika, który wykonał specjalnie dla niej akcesoria typowo wegańskie. To dla niej w debiutanckim pokazie szły supermodelki. Ale to ta kobieta stanęła na czele nowej inicjatywy ONZ na rzecz klimatu, dzięki temu, że od początku, ze wsparciem pieniędzy ojca czy też nie, wierzyła w swoje przekonania, a przede wszystkim postawę proekologiczną.
Widoczne wycofanie się i krok w dobrą, ekologiczną stronę nastąpił już około dwa lata temu, wtedy też polski potentat ubraniowy ogłosił porzucenie barbarzyńskich zapędów, LPP.
Sięgając na wyższą półkę, tę luksusową,  na ścieżkę proeko wkroczył zespół Giorgio Armaniego. Był to marzec 2016 roku (jednakże marka nie była pierwszą deklarującą porzucenie praktyk niehumanitarnych – wcześniej była to Stella McCartney czy Hugo Boss), kiedy koncern zadeklarował: „Grupa Armani podjęła stanowcze zobowiązanie, aby zakończyć używanie futer ze zwierząt w swoich kolekcjach. Postęp technologiczny, jaki dokonał się przez ostatnie lata, pozwala nam dziś wykorzystywać alternatywne materiały, dzięki którym stosowanie okrutnych praktyk wobec zwierząt staje się zupełnie zbędne. Ta decyzja oznacza dla mojej marki duży krok naprzód i pokazuje tym samym naszą troskę o ochronę zwierząt i środowisko”. Okrutne praktyki, o których mowa, to oczywiście barbarzyński sposób uśmiercania żywych stworzeń, są one bowiem gazowane bądź rażone prądem. Nie wspominając już o samym oddziaływaniu na zdrowie człowieka chemikaliów, którymi są poddawane naturalne futra w procesie obróbki (formaldehyd czy rozpuszczalnik). Małgorzata Szadkowska – przedstawicielka Fur Free Retailer – podaje: „Decyzja Giorgio Armani jasno pokazuje, że projektanci chcą być jeszcze bardziej kreatywni i tworzyć luksusową modę bez cierpienia zwierząt. Pamiętam, że w zeszłym roku media obiegła informacja, że Stella McCartney i Vivienne Westwood zwarły szyki, żeby wspólnie popracować nad bardziej etycznymi i ekologicznymi rozwiązaniami w branży odzieżowej, a potem Hugo Boss zrezygnował z futer. Dziś Armani, który przez dziesięciolecia wyznaczał trendy, mówi wprost, że na żadne futro ze zwierząt nie ma już miejsca w świecie mody. Jego ostatni komunikat to dla mnie dowód na to, że przyszłość mody to współczucie wobec zwierząt i innowacje”. 

Otwarte Klatki
Stowarzyszenie Otwarte Klatki walczy na polskim rynku z niesprawiedliwością ludzkiego czynu wobec zwierząt już od 2012 roku. Za cel obrało sobie dążenie do lepszej ochrony zwierząt z chowu klatkowego na fermach, ale co ważniejsze, uświadamiają konsumentów i zabiegają o ich pełne prawo do wiedzy na temat warunków, w których żyją zwierzęta. I właśnie o to chodzi, żeby od ludzi wyszła inicjatywa, ludzie muszą być uświadamiani, tylko my mamy moc zaprzestania działań niehumanitarnych.
Otwarte Klatki stworzyły m.in. kampanię Cena futra, która ma na celu zakończenie hodowania zwierząt dla futer. Działają na wielu frontach – publikują rezultaty śledztw prowadzonych na fermach, przekonują polityków do wprowadzenia reform, a przede wszystkim podejmują rozmowę z firmami odzieżowymi, zachęcając je do wzięcia udziału w programie Sklepy Wolne od Futer.

Użytkowanie pięciu sztucznych futer jest mniej szkodliwe dla środowiska niż posiadanie jednego, prawdziwego. Warto się zastanowić, czy dla naszego poczucia luksusu warte jest cierpienie innych istot. Zmieniajmy świat, zaczynając od siebie samych.


 Daria Kałwa
dariakalwa@gmail.com
  
Źródła:
1.Luksusowa marka Armani całkowicie rezygnuje z futer (https://fashionbiznes.pl/luksusowa-marka-armani-calkowicie-rezygnuje-z-futer/#);
2.www.furfreealliance.com/;
3.www.furfreeretailer.com/;
4.www.otwarteklatki.pl/;
5.K.Wagner: Stella McCartney stanęła na czele nowej inicjatywy ONZ na rzecz klimatu (http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,161873,24266173,w-zasadzie-my-ludzie-z-branzy-mody-jestesmy-farmerami-uprawiamy.html/).

Zdjęcie: pixabay

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek