Przejdź do głównej zawartości

Alternatywna kawa




Kawa to nie tylko klasyczna americano, czy mleczna latte. Sposobów na picie kawy jest wiele, dlatego trudno wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś nie potrafi odnaleźć ulubionej formy tego aromatycznego napoju. Zwłaszcza, że korzyści z jego spożywania wykraczają poza doznania smakowe.

Nierzadko spotyka się kogoś, kto twierdzi, że nie lubi kawy, co w wielu przypadkach spotyka się z szokiem i niedowierzaniem. Zaczynają padać pytania o alternatywy, a czasem kwestionowane jest nawet dobre samopoczucie nadawcy komunikatu. Entuzjaści kawy nigdy nie będą w stanie pogodzić się z tym, że ich miłość do niej nie jest podzielana przez towarzysza próbując przekonać go o wyjątkowości napoju, a argumentów nie brak – od ciekawej historii po jej korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Historia parzenia kawy

Pierwszy udokumentowany przypadek styczności człowieka z kawą przypada na IX wiek w Etiopii, a do tego wydarzenia przyczyniła się koza. Tam mówi się o pasterzu Kaldim, który pewnego spokojnego dnia obserwując swoje skubiące trawę kozy zauważył, że jedna z nim zachowuje się nietypowo. Mianowicie, zwierzę wykazywała nietypowy przypływ energii co okazywała wesołymi podskokami. Pasterz zauważył, że zachowanie kozy zmieniło się diametralnie po spożyciu dziwnych, czerwonych owoców. Ryzykując, postanowił ch spróbować, po czym sam doświadczył przypływu energii. Jest to tylko jedna z wielu legend opowiadająca o przygodach człowieka z kawą, natomiast wszystkie łączą elementy mistycyzmu, magii i pełnego podziwu dla nowoodkrytego magicznego owocu.

Do Polski natomiast kawa dotarła za sprawą Turków, którzy byli światowymi pionierami w otwarciu pierwszej kawiarni. Polski debiut w tym zakresie miał miejsce w Gdańsku, jednak szybko po otwarciu pierwszego lokalu wiele innych polskich miast pozazdrościło takiej atrakcji stolicy Pomorza Początkowo ulubionym rodzajem kawy Polaków była ta w stylu niemieckim – mocno rozwodniona, bez żadnych dodatków, jednak później wzrosła popularność picia kawy z tłustą śmietanką.

Dlaczego warto pić kawę

Jest wiele powodów, dla których warto sięgnąć po czarny napój. Jednym z nich są zawarte w ziarnach kwasy chlorogenowe i kawowe, które neutralizują wolne rodniki tlenowe w organizmie, co usprawnia proces oczyszczania z toksyn, poprawiając przy tym mechanizmy obronne ciała, to zaś w znacznym stopniu pomaga w prewencji nowotworowej. Im ciemniej palona, tym zdrowsza jak wynika z badań. Kawa ma najskuteczniej zapobiegać powstawaniu nowotworów wątroby – donoszą naukowcy z University of Southampton. Natomiast naukowcy z University of Illinois dowiedli, że związek aktywny w kawie – kofeina, może efektywnie opóźniać zachorowanie na choroby geriatryczne jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Dla każdego coś dobrego, czyli porównanie metod parzenia kawy

Pomimo wielu korzyści i ciekawej historii, wiele osób nie przekonuje się do kawy. Powodem bywa jej specyficzny smak – goryczka lub kwasowość napoju. Odczucie to można jednak zniwelować poprzez wybór odpowiedniej metody parzenia dostosowanej do własnych preferencji Lubisz aromatyczną małą czarną lub gładkie cappuccino? Nie obędzie się zatem bez ekspresu ciśnieniowego. Jeśli nie chcesz inwestować w profesjonalny sprzęt, najlepiej wybrać się do dobrej kawiarni. Interesuje cię tylko odpowiednia dawka kofeiny? Dripper to rozwiązanie dla ciebie. Jest to stosunkowo tanie urządzenie w kształcie klepsydry, które – poza kawą – wymaga jedynie papierowego filtra i wrzątku. Jeśli zależy ci jednak na delikatnym smaku parzonej kawy – wybierz french press. Niezależnie od wybranej metody, picie kawy to rytuał obecny w naszym społeczeństwie od wielu wieków. Może więc warto spróbować się do niego przekonać – chociażby, by zrobić przyjemność twojej babci towarzysząc jej podczas niedzielnego, po obiadowego deseru

Natalia Joanna Bajor

Źródła:
Krótka historia kawy – jak to wszystko się zaczęło? (coffeetaste.pl/krotka-historia-kawy/);
Metody parzenia kawy (kawa.pl/artykuly/metody-parzenia-kawy-czyli-9-sposobow-na-przygotowanie-kawy/);
Kawa - właściwości lecznicze i zastosowanie kawy (poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kawa-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-kawy).

Zdjęcie:
Pixabay.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek