Przejdź do głównej zawartości

Zielone Wyspy Owcze




Marzysz o chwili spokoju, zaczerpnięciu świeżego powietrza i nacieszeniu oka najbardziej zielonymi krajobrazami? Wszystkie trzy kryteria spełni wycieczka na Wyspy Owcze.

Piękne krajobrazy to nie wszystko, co gwarantują. Wiatr we włosach, góry, słoneczne doliny, zjawiskowe mgły, jeziora i widok pasących się owiec to obraz niezwykle idyllicznego świata, który warto odwiedzić, by zaznać choć chwilę spokoju i uciec od miastowego zgiełku.

Historia Wysp Owczych
Archeolodzy dowiedli, że pierwsi ludzie żyli na Wyspach Owczych od 300 roku. Faktyczna historia tych ziem rozpoczyna się wraz z przybyciem na nie wikingów w IX wieku. Później zaś, bo w 1035 roku, Wyspy przeszły pod panowanie Norwegów.
Władza sprawowana była przez zrzeszenie Althing, które w XIII wieku zostało przekształcone w Løgting. Wybierano do niego kilkadziesiąt mieszkańców ze społeczeństwa. Stanowił archetyp dzisiejszego parlamentu, co sprawia, że mieszkańcy Wysp Owczych, zaraz obok Islandii, mają jedną z najdłużej kultywowanych tradycji tej formy rządów. Długa historia systemu przedstawicielskiego nie jest jedyną istotną kwestią w rozwoju kraju. Rok 1380 był ważną datą dla Wysp Owczych, gdyż wtedy to stały się podmiotem unii z Danią, lecz jeszcze istotniejszym okresem dla ewolucji tego kraju okazał się wiek XIX, kiedy to zaczęła budzić się świadomość narodowa. Zwieńczeniem jej rozwoju stał się rok 1919. Kiedy w Europie i na świecie panował pokój po Wielkiej Wojnie, studenci z Wysp Owczych postanowili zaprojektować flagę narodową dla swojego miejsca zamieszkania. Niestety, gdy w 1939 roku ponownie rozpoczęły się działania wojenne, archipelag stał się bazą dla garnizonu brytyjskiego. Dziś wyspy są częścią autonomiczną Danii, a krainę zamieszkuje 49 tysięcy rodowitych Farerów. Nazwa społeczeństwa została nadana, kiedy Normanowie (mieszkańcy Skandynawii) nazwali rejon Wyspami Owczymi – Færeyjar, dlatego obywatele archipelagu to Farerowie (także Farerczycy lub Farerzy).

Zielone dachy i przyroda Wysp
Domy znajdujące się na Wyspach Owczych wprowadzają zwiedzającego w magiczny świat niczym z serii filmów Hobbit. W miejscu, w którym przez prawie cały rok pada deszcz, mieszkańcy musieli wyposażyć swoje domostwa w dachy, które będą odporne na przemoknięcia. Miejscowi wprowadzili technikę trawiastych powierzchni, świetnie sprawdzających się jako izolacja. Tego typu dachy to rzadkość, dlatego sprawiają, że Wyspy są wyjątkowe i tajemnicze – zupełnie jak z bajki. Zielone pokrycia to jednak nie wszystko, co zapiera dech w piersiach w tej oddalonej na północ krainie.
Niewątpliwie najpopularniejszym przedstawicielem fauny na Wyspach są owce. Obok nich występuje wiele gatunków ptaków, między innymi bekas kszyk, sieweczka, ostrygojad, wrona, kruk i wydrzyk. Inne z żyjących tu zwierząt są dobrze w Polsce znane – chodzi o żaby, gęsi i zające. Stworzenia, których w naszym kraju nie znajdziemy, a dla Wysp stanowią element charakterystyczny, to licznie występujące morświny, wieloryby czy foki.

Ciekawostki skrywane przez zielone Wyspy
Zawarte powyżej wstępne informacje stanowią zaledwie zarys Wysp Owczych. To, co w nich najciekawsze, to drobnostki, o których mało kto wie. Wyspy Owcze są w czołówce krajów na świecie, które korzystają z energii odnawialnej, a osiągnięciem, do którego dążą, jest całkowite przestawienie się do 2030 roku na źródła ekologiczne. Następną ciekawostkę stanowi fakt, że żaden punkt na Wyspach nie jest oddalony o więcej niż 5 km od morza. Kolejna rzecz, która czyni tę krainę wyjątkową, to wykorzystywanie owiec do koszenia trawy. Jak widać nie potrzeba maszyn, by trawnik był pięknie przystrzyżony. Mało kto wie, że nazwa tego kraju nie jest przypadkowa. Okazuje się bowiem, że to owce, a nie ludzie, są najliczniejszymi mieszkańcami wysp. Liczba tych niezwykłych zwierząt wynosi około 70 tysięcy osobników, natomiast populacja ludzi liczy 50 tysięcy. Skoro jest tylu mieszkańców wysp, to można się zastanowić, czy istnieje na tych terenach zakład karny. Okazuje się, że nie ma tu więzienia, a skazani, którzy odbywają karę pozbawienia wolności dłuższą niż półtora roku, są przewożeni do więzień w Danii. Mówiąc o transporcie skazańców, należy wspomnieć o sposobach przemieszczania się przez resztę społeczeństwa. Warto wiedzieć, że komunikacja miejska w stolicy Wysp – Tórshavn – jest darmowa, dlatego można spokojnie zwiedzać miasto bez obciążania portfela. Same krajobrazy to nie jedyna duma tych rejonów. Niels R. Finsen, fizyk pochodzący z Wysp Owczych, otrzymał w 1903 roku Nagrodę Nobla. Uhonorowany nie jest jedynym obywatelem Wysp, z którego mogą być dumni mieszkańcy. Piłkarz Gunnar Nielsen może pochwalić się grą w angielskiej Premier League, w barwach Manchesteru City. Przykład sportowca pokazuje, jak z małego rejonu można wypłynąć na szerokie wody światowej klasy piłki nożnej. Skoro mowa o wybitnych obywatelach, interesujący jest fakt, że w książce telefonicznej znajdziemy numer do premiera. Kto wie, może gdybyśmy mieli jakiś problem, polityk odebrałby od nas telefon i zgodziłby się na krótką rozmowę. Kończąc listę ciekawostek, wspomnę, że stereotypowo myśli się, że w państwach północnoeuropejskich występują bardzo niskie temperatury. Tymczasem zimą na Wyspach Owczych średnia wynosi 3ºC. Dzięki temperaturze powyżej zera można zwiedzać ten kraj wtedy, kiedy w Polsce termometry odnotowują nawet dwudziestostopniowe mrozy.

Jak widać Wyspy Owcze to niezwykle różnorodna kraina, która nie tylko zaskakuje pięknymi krajobrazami, ale także bogactwem historycznym. Fauna i flora sprawiają, że jest to europejski raj na Ziemi, gdzie można nacieszyć oko widokami nie tylko zielonych krajobrazów, ale również ciekawej architektury. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić, zwłaszcza jeśli chcemy zaznać spokojnego wypoczynku. Rejon ten gwarantuje nam odprężenie na najwyższym poziomie poprzez bliskość z naturą, której obecnie jest coraz mniej w dużych miastach.


Julia Pożarlik
juliapozarlik@gmail.com

Źródła:
1.Ó. Zachariasen, R. Meitil: Hiking in the Faroe Islands. (www.visitfaroeislands.com/content/uploads/2016/07/vfi_hiking_uk_hqcompressed.pdf);
2.Did you know? (www.visitfaroeislands.com/about/did-you-know/);
History of the Faroe Islands. (www.visitfaroeislands.com/about/history-governance-economy/history/);
3.Ł. Zbucki, M. Kuźmicki: Geograficzna izolacja Wysp Owczych a rozwój ruchu turystycznego;
4.D. Sipiński: Faroe Islands: Bleak, beautiful, bizarre. (www.edition.cnn.com/travel/article/faroe-islands-grass-roofs/index.html).

Zdjęcie: pixabay

Popularne posty z tego bloga

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z ...

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy...

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. ...