Przejdź do głównej zawartości

Silesia Rebels, czyli wprowadzamy kulturę amerykańską do Polski



Oglądając wiele filmów amerykańskich, jesteśmy świadkami emocjonujących rozgrywek futbolu. Tamtejsi ludzie tym żyją – drużyny mają swoje cheerleaderki i pełne stadiony fanów, a w ubraniach promujących poszczególne drużyny chodzą wszyscy uczniowie szkół, osoby z tzw. sąsiedztwa i zapaleni fanatycy. Czy futbol ma szansę rozwinąć się w kraju, w którym bohaterem narodowym jest Robert Lewandowski? Drużyna Silesia Rebels walczy o to, by ten sport miał szansę zaistnieć w Polsce. Czy się jej uda?

Młodzi ludzie coraz częściej udowadniają, że warto wyjść poza to, co jest nam doskonale znane, gdyż świat i kultury innych państw mają nam jeszcze wiele do zaoferowania. Drużyna Silesia Rebels pokazuje, że wyjście poza strefę komfortu może okazać się sukcesem. Osiągnęli go ciężką pracą i choć już mają się czym pochwalić, chcą więcej i więcej…

Futbol amerykański – krótka historia i kilka zasad
Przede wszystkim futbolu nie można mylić z rugby. Mimo że w obydwu grach używamy piłki w kształcie jajka, są one zupełnie różne.
Korzenie futbolu sięgają XIX wieku, a wywodzą się z takich dyscyplin jak piłka nożna czy rugby, które uprawiano na wyspach brytyjskich. Jednakże historia tego sportu ma swoje ciemne strony, bowiem na początku XX wieku stał się zbyt brutalny, a podczas rozgrywek zmarło aż osiemnastu zawodników uczelnianych. Wówczas przepisy dotyczące zagrywek oraz lepiej ochraniających strojów zostały oficjalnie wprowadzone i wymagano ich na każdym meczu. W 1920 r. ustanowiono ligę National Football League (NFL), która działa do dziś. Nazwa futbol odnosi się do długości piłki, czyli, według angielskiej miary, do jednej stopy (foot) – około 30 cm. To sport kontaktowy, w którym obrona (tzw. defense) musi zatrzymać atak (ofense) przez szarżowanie i powalenie na ziemię. Z tych powodów zawodnicy muszą nosić specjalne stroje ochronne – kaski, naramienniki i ochraniacze na biodra i kolana, które chronią ich przed ciężkimi kontuzjami.

Silesia Rebels, czyli Rebelianci ze Śląska
Silesia Rebels to amatorska drużyna futbolu amerykańskiego z Katowic. Są naszymi reprezentantami w Lidze Futbolu Amerykańskiego (LFA), w której udział biorą zespoły z całego kraju. Drużyna została założona w 2006 r. i od tego czasu, choć przewijają się przez nią zawodnicy z różnych części kraju, walczy o zwycięstwo i chlubę dla Śląska. Początkowo była sekcją Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego pod nazwą Miners oraz zespołem Warriors Zabrze. Obydwa zespoły decyzję o połączeniu sił podjęły w 2012 r. i przyjęły nową nazwę – Silesia Rebels. Rebelianci w swojej historii mają wicemistrzostwo Polski w 2007 r. oraz mistrzostwo w 2009 r., a oprócz tego w 2014 r. mistrzostwo PLFA II. Od tamtego czasu zawodnicy walczą i intensywnie trenują, by znów stanąć na podium. Ich determinacja i ciężka praca sprawiają, że mają na to ogromną szansę w dopiero co rozpoczętym sezonie. Obecnie trenują pod bacznym okiem Johna Andersona, który, by czuwać nad Silesia Rebels, przyjechał aż ze Stanów Zjednoczonych. Symbolem drużyny jest czarna gwiazda, a charakterystyczne kolory to czarny i biały.
Przed naszymi Rebeliantami cały sezon rozgrywek – czy młodzi pokażą, jak powinien wyglądać futbol amerykański?

Otwórzmy się na nowe
W Polsce najpopularniejszą dyscypliną jest piłka nożna. Niestety nie przynosi nam ona sukcesów – tak jak choćby siatkówka, jednak o niej mówi się znacznie mniej. Inne dziedziny sportu, w których również Polacy stają na podium, nie są zachwalane na skalę piłki nożnej. Przypuszczam, że wielu z nas nawet nie słyszało, że w naszym kraju rozgrywane są mecze futbolu amerykańskiego, choć chłonąc kulturę Stanów Zjednoczonych poprzez oglądanie stworzonych tam filmów, słuchanie muzyki czy obserwowanie celebrytów, powinniśmy interesować się również sportem. Sportem, który mamy tuż pod nosem. Dlaczego z tego nie skorzystać i nie otworzyć się na nowe doświadczenia? Pora wyjść ze strefy komfortu, a więc oglądania meczy na fotelu przed telewizorem, i przejść się na stadion na świeżym powietrzu, by zobaczyć rozgrywki na żywo, gdyż nie są one jeszcze transmitowane. Może nawet warto zainteresować się poszczególnymi zawodnikami, którzy w młodym wieku, wyłącznie dzięki pasji i zamiłowaniu do futbolu, osiągają sukcesy.
Drużyna Silesia Rebels pokazuje, że obok pracy i wkraczania w dorosłe życie młodzieży zależy na sporcie. To nie tylko nic nieznaczące treningi. To ogromna część ich życia. Nie tyle są w jednej drużynie – sami stanowią tę drużyną. To właśnie tam powstają przyjaźnie na całe życie i wspomnienia, o których być może będą opowiadać wnukom. Pokażmy, że ich starania nie idą na marne, a my, Ślązacy, jesteśmy dumni z naszych reprezentantów.


Dominika Nowak
Dominika.nika.nowak@wp.pl

Źródło:
1.Silesia Rebels. (www.ligafa.pl/team/silesia-rebels/).
2.www.ligafa.pl/team/silesia-rebels/

Zdjęcie: Małgorzata Rogacka

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. Co t