Przejdź do głównej zawartości

Costa del Sol – Wybrzeże Słońca



Piękne, kamieniste plaże, krystalicznie czysta woda oraz słońce przez 300 dni w roku – to tylko kilka zalet południowej Hiszpanii. Costa del Sol obejmuje wybrzeże śródziemnomorskie między Gibraltarem a przylądkiem Cabo de Gata. Jest regionem turystycznym w Andaluzji, będącym jednym z najcieplejszych miejsc Europy. Nic więc dziwnego, że co roku przyciąga miliony turystów.

Mimo że Wybrzeże Słońca zostało odkryte dopiero w latach 50. XX wieku, dziś jest najbardziej rozwiniętym turystycznie regionem Hiszpanii. Oprócz upalnej pogody i niezapomnianej atmosfery Costa del Sol zachęca innymi atrakcjami i miejscami godnymi odwiedzenia.

Miasto zabytków Malaga
Miejsce narodzin Pabla Picassa i najważniejsza destynacja turystyczna Andaluzji. Malaga to nie tylko kilometry plaż i przepyszne owoce morza – jej architektura zapiera dech w piersiach. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być położona na wzgórzu, średniowieczna mauretańska Twierdza Alcazaba z widokiem na morze oraz leżące u jej stóp ruiny rzymskiego amfiteatru, które po zmroku tworzą niezapomniane miejsce. Najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Maladze jest Zamek Gibralfaro, wzniesiony na wzgórzu w celu obrony położonej u jego podnóża Alcazaby. Można tam dotrzeć na kilka sposobów, warto jednak wybrać pieszą wędrówkę, by odwiedzić punkty widokowe usytuowane na różnych wysokościach. Widok na panoramę miasta ze szczytu z pewnością wynagrodzi marsz pod górę.

Balkon Europy Nerja
Nerja, chociaż jest małym miasteczkiem leżącym w prowincji Malaga, jej popularność wśród turystów nie odbiega od dużych nadmorskich kurortów. Jakie atrakcje oferuje? Znakiem rozpoznawczym miasta jest usytuowana na skale promenada zakończona punktem widokowym, zwana Balkonem Europy. Nieziemskie widoki gwarantowane! Odpoczywając w Nerji, warto odwiedzić oddaloną o kilka kilometrów miejscowość Maro i znajdującą się tam Cueva de Nerja największą jaskinię w Hiszpanii. Jej wnętrze skrywa liczne nacieki skalne oraz największy stalagmit na świecie. Fani takich atrakcji przyrodniczych na pewno się nie zawiodą.

Połączenie historii z nowoczesnością – Fuengirola
Fuengirola to duży obiekt turystyczny na Costa del Sol i, mimo że jest nowoczesnym ośrodkiem, nie brakuje tam historycznych budynków. Sympatykom przedwiecznych budowli do gustu przypadnie zwiedzanie Castillo Sohail średniowiecznej fortecy Maurów, znajdującej się na terenie miasta. Jej wysokość sięga 38 metrów nad poziomem morza i zapewnia wspaniały widok na Wybrzeże Słońca. Dumą miasta jest również ogród zoologiczny. Bioparc, bo o nim mowa, zaliczany jest do najciekawszych tego typu miejsc na świecie. Wizyta w zoo to niezapomniane chwile i możliwość spotkania 140 gatunków zwierząt z całego globu.

Jeśli podczas wypoczynku zależy Ci nie tylko na słonecznej pogodzie, ale również na pięknych widokach, zabytkach i ciekawych miejscach, to Costa del Sol jest właśnie dla Ciebie. Wybierz się tam już w tym roku, a na pewno się nie rozczarujesz!


Dagmara Kotyra
dagmara.kotyra@interia.pl

Źródła:
1. Fuengirola – co zobaczyć. (www.fuengirola.pl/co-zobaczyc-w-fuengiroli/);
2. Malaga: wakacje w sercu słonecznego wybrzeża Hiszpanii. (www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Malaga-wakacje-w-sercu-slonecznego-wybrzeza-Hiszpanii/).

Zdjęcie: pixabay.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek