Przejdź do głównej zawartości

Odrobina pozytywnego myślenia


Dla każdego z nas nadeszły wyjątkowo trudne czasy. Możliwość swobodnego wyjścia z domu została znacząco ograniczona, a po włączeniu telewizji na każdym kanale informacyjnym królują coraz to nowsze doniesienia dotyczące panującej pandemii COVID-19. Trudno nie odczuć narastającej chandry związanej z natłokiem negatywnych wieści. I tutaj z pomocą przychodzi… John Krasinski i jego kanał na YouTubie!

 

„Wyślijcie historie, które poprawiły wam humor”

Amerykański aktor John Krasinski (znany chociażby z roli Jima Halperta w serialu The Office) zamieścił 25 marca na swoim profilu na Twitterze wpis, w którym poprosił swoich obserwatorów o wysłanie mu jakichś pozytywnych wiadomości – takich, które poprawiły im humor, czy też najzwyczajniej w świecie wywołały u nich uśmiech.

Już cztery dni później pojawił się pierwszy filmik na nowo powstałym kanale na platformie YouTube – SomeGoodNews. Była to krótka zapowiedź tego, co będzie pojawiać się w przyszłości, zwieńczona widokiem domowej roboty logo i krótkim, ale treściwym zdaniem padającym z ust Krasinskiego: „This is what happens, when I self-isolate”.

Następnego dnia światło dzienne ujrzał pierwszy odcinek programu, w którym aktor przedstawił wiadomości wcześniej nadesłane przez jego obserwujących na Twitterze. I tak jak sama nazwa kanału wskazuje – były to tylko informacje, które miały pozytywny wydźwięk i podnosiły odbiorców na duchu. Pokazano m.in., jak ludzie okazują wdzięczność służbie medycznej, pierwsze spotkanie dziadka z jego wnukiem odbywające się przez szybę czy też zaręczyny pewnej pary, która miała w planach wyjazd do Paryża (został odwołany z wiadomych względów, w zamian musieli oni nacieszyć się namalowaną na ścianie wieżą Eiffla).

W programie nie zabrakło gości specjalnych. Z okazji rocznicy powstania The Office Krasinski połączył się ze swoim kolegą z planu – Steve’em Carellem. Pojawiły się wspólne wspomnienia z planu serialu i solidna dawka dobrego humoru (jak chociażby w momencie, w którym Carell stwierdził, że elegancka górna część ubioru prowadzącego z pewnością nie pasuje do dolnej, co później okazało się prawdą).

Po już i tak całkiem sporej liczbie pozytywnych wiadomości przyszła także pora na wzruszającą rozmowę Johna Krasinskiego z piętnastolatką, która wróciła do domu po swojej ostatniej chemioterapii. Ze względu na sytuację nie mogła spotkać się ze swoimi przyjaciółmi. Zamiast tego wszyscy jej znajomi zebrali się z balonami na ulicy, którą przejeżdżała, bijąc jej brawa i dopingując ją. Wyjątkowo pokrzepiający widok.

Sam film w niespełna miesiąc zebrał aż 16 milionów wyświetleń!

 

Nikt o to nie prosił, ale każdy tego potrzebował

Wybuch pandemii już sam w sobie naraża nas na ogromny stres: boimy się zarówno o własne życie i zdrowie, jak i swoich najbliższych. Ograniczona możliwość wyjścia z domu z jednej strony sprawia, że minimalizujemy ryzyko zakażenia, a z drugiej może okazać się na dłuższą metę dość przytłaczająca. Choć na pierwszy rzut oka zamknięcie szkół i uczelni może być dla młodych ludzi czymś pozytywnym, również wiąże się z negatywnymi konsekwencjami – mniejszą mobilizacją do pracy, brakiem kontaktu z rówieśnikami czy też wszelkiej maści problemami technicznymi przy samej organizacji zajęć w formie zdalnej. Telewizja i wiele serwisów informacyjnych nie pomaga, na każdym kroku bombardując nas wiadomościami o nowej liczbie zakażonych i zgonów wywołanych COVID-19.

I choć nikt o to nie prosił, to chyba każdy skrycie potrzebował jakiejś dawki pozytywnych informacji, które podnosiłyby na duchu w tym wyjątkowo trudnym czasie.

Kanał SomeGoodNews istnieje od końca marca i w niespełna miesiąc zebrał aż dwa miliony subskrypcji. John Krasinski regularnie publikuje kolejne wydania pozytywnych wiadomości, w których pokazuje różne filmiki, przekazuje informacje o wszelkich zbiórkach czy też o liczbie osób wyleczonych z COVID-19. W akcję angażują się także inne znane osoby. W jednym z odcinków Brad Pitt wciela się w rolę prezentera pogody, a w zorganizowanym przez Krasinskiego wirtualnym balu na zakończenie szkoły wzięli udział m.in. Billie Eilish i Jonas Brothers.

Sama idea zorganizowania wirtualnego balu zainspirowana była postem dziewczyny wyrażającej żal z powodu odwołania imprezy. Na reakcje nie trzeba było długo czekać! Były one niezwykle pozytywne i napływały z różnych rejonów świata. Ludzie wrzucali do sieci zdjęcia i nagrania, na których świętują w balowych kreacjach, nie wychodząc nawet z domu. Wszystko to opatrzone hasztagiem „SGNProm”.

Właśnie dzięki takim inicjatywom John Krasinski jest w stanie podnieść na duchu rzeszę ludzi. W czasie, gdy jesteśmy bombardowani niezbyt optymistycznymi wiadomościami, SomeGoodNews oferuje nam coś zgoła innego – pozytywne treści, które czasem bawią, czasem wzruszają do łez, a innym razem po prostu wywołują uśmiech na twarzy, przywracając wiarę w ludzi. A chyba właśnie tego najbardziej nam potrzeba w tym niełatwym czasie – odrobiny uśmiechu i pozytywnego myślenia.

 

Ewelina Malajka

ewelinamalajka@gmail.com

 

Źródła:

1.SomeGoodNews. (www.youtube.com/channel/UCOe_y6KKvS3PdIfb9q9pGug);

2.John Krasinski. (www.filmweb.pl/person/John+Krasinski-167483);

3.Program Johna Krasinskiego na YouTube jest hitem. Brad Pitt został prezenterem pogody. (www.wprost.pl/prime-time/gwiazdy/10318804/program-johna-krasinskiego-na-youtube-jest-hitem-brad-pitt-zostal-prezenterem-pogody.html);

4.A. Siennica: John Krasinski zorganizował wirtualny bal maturalny. Wystąpiła Billie Eilish. (naekranie.pl/aktualnosci/john-krasinski-zorganizowal-wirtualny-bal-maturalny-wystapila-billie-eilish-1587205435).

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek