Przejdź do głównej zawartości

London Bridge is falling down

 Londyn stanowi jedno z największych centrów turystycznych na świecie. Rocznie odwiedzany jest przez ponad dwadzieścia milionów ludzi. Zabytkowa wieża Big Ben czy diabelski młyn widokowy London Eye to elementy, które nieodzownie od pokoleń kojarzą się z angielską monarchią, tak samo, jak Wielki Kanion budzi pierwsze skojarzenie ze stanem Arizona

w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie każdy angielski zabytek uchował się na tyle dobrze,

by mógł nosić miano symbolu narodowego. Tak właśnie było w przypadku London Bridge – mostu, który stopniowo osiadając na dnie Tamizy, został kupiony i przetransportowany kamień po kamieniu do Arizony, wraz z całą swoją niezwykłą historią.

 

W 1958 roku w Stanach Zjednoczonych biznesmen i przedsiębiorca Robert P. McCulloch wykupił trzy i pół tysiąca akrów ziemi ciągnącej się nad wschodnim brzegiem jeziora Havasu. W 1964 roku, wraz ze współpracownikiem Corneliusem V. Woodem Jr., założył tam miasto. Obaj bardzo pragnęli, by zaistniało ono na mapach Ameryki, jednak przez dłuższy czas nie mieli pomysłu na przyciągnięcie turystów. Zmieniło się to, gdy Robert P. McCulloch wpadł na szalony pomysł

i korzystając z okazji, zakupił od Brytyjczyków stary, wiktoriański most. Pomysłowi sprzyjały niewyobrażalne sumy pieniędzy, którymi dysponowali, i niewiarygodna determinacja, by Lake Havasu City było znane w całych Stanach.

Dobrego złe początki

Choć pomysł uatrakcyjnienia świeżo wniesionego miasta historycznym mostem wydawał się nie mieć żadnych wad (a przynajmniej według pomysłodawcy), a sam McCulloch z jakiegoś powodu widział w moście coś na kształt kury znoszącej złote jaja, okazało się to trochę trudniejsze, niż się spodziewał. Zakup mostu, choć z pewnością dokładnie przemyślany i skonsultowany ze wspólnikiem, miał poważną dziurę w logice – Lake Havasu City było skrawkiem pustyni, przez który nie przepływała żadna rzeka.

Dopiero przy rekonstrukcji London Bridge, gdy inżynierowie na nowo budowali most z jego przetransportowanych części, przy okazji wykopano pod nim sztuczny kanał, aby bezsensownie nie łączył ze sobą jedynie piaszczystych równin. Tak właśnie most połączył dwa brzegi sztucznego kanału.

Most w środku jest pusty, by jego waga połączona z ciężarem przejeżdżających po nim samochodów nie obciążała dodatkowo szkieletu i żeby tym samym nie osiadł. Sam stalowy szkielet nie został zbudowany z granitowych bloków, a jedynie pokryto go granitem, co pozwoliło zmniejszyć wagę konstrukcji ze 130 tysięcy ton do „zaledwie” 30 tysięcy. Wszystkie przewiezione z Londynu kamienie zostały podpisane numerami, które do dziś można dostrzec, przepływając pod mostem, jeśli jest się dostatecznie spostrzegawczym.

 

„Most londyński wali się”

Słynny London Bridge był odnawiany i budowany na nowo już wiele razy z różnych powodów: czasem potrzebne było zwyczajne odrestaurowanie, czasem przebudowanie z duchem czasu

i w myśl zasad bezpieczeństwa. Spopularyzowało to (szczególnie wśród dzieci) piosenkę-rymowankę, której powtarzający się tekst „London Bridge is falling down” odnosi się właśnie do tego. Piosenka, którą spisano w 1744 roku, okazała się wyjątkowo trafna, gdy w latach 60. XX wieku coraz więcej rodzin dysponowało samochodem, a London Bridge z czasem coraz gorzej znosił takie obciążenie. W efekcie zaczął zapadać się na dno Tamizy. Władze miasta nie chciały wyburzać zabytku, więc wystawiono most na sprzedaż, a na ofertę odpowiedział właśnie McCulloch i wykupił most za prawie dwa i pół miliona dolarów. Za samo dostarczenie go do Arizony przez Kalifornię i Kanał Panamski zapłacił prawie siedem milionów dolarów. Prace trwały prawie trzy lata i oficjalnie London Bridge został otwarty w 1971 roku.

Cienie historii

Powszechnie w USA wierzy się, że tereny zamieszkałe niegdyś przez plemiona indiańskie, które zajęli Amerykanie, wypędzając tubylców, są przeklęte lub nawiedzone przez niespokojne dusze ich rdzennych mieszkańców. Nie inaczej jest w przypadku Lake Havasu City, które zostało stworzone na ziemiach należących do plemion Havasupai.

Turyści i wierzący w zjawiska paranormalne mieszkańcy niejednokrotnie zgłaszali zdarzenia trudne do logicznego wytłumaczenia. Wiele ludzi straciło życie w samobójczym skoku z London Bridge, co także pobudza wyobraźnie „poszukiwaczy duchów”. Niektórzy świadkowie twierdzą nawet, że do skoku zmusza przechodniów duch płaczącej kobiety przechadzający się po moście późno

w nocy. Wielu utrzymuje także, że widzieli patrolującego most policjanta ubranego w wiktoriański mundur. Poszukiwacze mocnych wrażeń, amatorzy oraz popularne w Ameryce grupy łowców zjawisk paranormalnych niejednokrotnie prowadząc śledztwo na London Bridge, utrzymywali, że w środku nocy z pustego wnętrza konstrukcji dobiega dziecięcy płacz. Nie brakuje także teorii, że wraz z londyńskim mostem do Arizony przeniósł się duch samego Kuby Rozpruwacza.

Z perspektywy wiary w zabobony trudno byłoby się temu dziwić, zważywszy na to, ile historii wraz z mostem zostało przeniesionych do Ameryki oraz na to, że lampy w stylu vintage oświetlające most zostały odlane z przetopionych dział, które kiedyś służyły armii Napoleona.

Nic dziwnego zatem, że na początku tego roku sławnym mostem zainteresował się Zak Bagans, główny prowadzący programu emitowanego na Travel Channel – „Ghost Adventures”.

 

Druga duma Arizony

Lake Havasu City to druga co do wielkości atrakcja całego stanu i jest znana na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Szczególnie latem, gdy turyści mają okazję przepłynąć kanał łódką czy kajakiem, wybrać się na ryby lub zwyczajnie popływać. Zimą zainteresowanie wcale nie słabnie, bo wówczas kanał zmienia się w ślizgawkę. W okresie świąt dziękczynienia Lake Havasu City organizuje coroczny Festiwal Świateł, podczas którego przyozdobione światełkami łódki przepływają pod mostem.

 

Z całą pewnością można powiedzieć, że McCulloch i Wood Jr. dopięli swego. Choć McCulloch zmarł niecałe sześć lat później, bez wątpienia spełnił swoje największe marzenie. Lake Havasu City i London Bridge stanowią dziś jeden z największych ośrodków turystycznych całego stanu i tak jak założyciel sobie wymarzył, miasto zaistniało na mapie i po dziś dzień przynosi ogromne zyski. Rocznie Lake Havasu City odwiedza ponad milion osób.

 

Katarzyna Kubacka-Dudek

k.kubacka.dudek@gmail.com

 

Źródła:

1.Z. Bagans: Ghost Adventures, season 20 episode 10;

2.The American Southwest. (www.americansouthwest.net).

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek