Przejdź do głównej zawartości

Bycie NAJ




Zgodność z normą oznacza przeciętność, a ta z kolei nudzi. Odczuwamy potrzebę niezwykłości w życiu i szukamy jej. Podświadomie lgniemy do wszystkiego, co ciekawe, zróżnicowane, nierzadko dziwnie ekscentryczne. Taka jest właśnie Księga Rekordów Guinnessa, która stała się synonimem oryginalności. 




Zaczęło się dosyć niewinnie…

Jest rok 1951. Czwartego maja sir Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness, postanowił wybrać się na strzelanie. W tym celu udał się na bagienne tereny hrabstwa Wexford w Irlandii. I zadał sobie wówczas pytanie, który ptak w Europie jest najszybszy: siewka złota czy cietrzew?
Te rozmyślania doprowadziły go do pomysłu stworzenia publikacji, która podawałaby fakty typu „naj…”. Dzięki pomocy braci McWhirter oraz ich agencji, której zadaniem było wyszukiwanie odpowiednich informacji, udało się wydać pierwszą Księgę Rekordów Guinnessa. Zestawiono najciekawsze, dotychczas najbardziej znane rekordowe zdolności. Miało to miejsce w 1955 r., podczas gdy pierwsza polska edycja ukazała się dopiero w 1989 r. Oryginalna wersja stała się bestsellerem, zapewniając sobie miejsce w czołówce najlepiej sprzedających się książek w Wielkiej Brytanii.
Co ciekawe, siewka złota jest uznawana przez Irlandczyków za „słodki zwiastun wiosny”. Uważa się, że jest ona najszybszym ptakiem łownym w Europie, gdzie poluje się na nią dla sportu. Zgodnie z irlandzką tradycją jej ujrzenie oznacza nadejście wiosny. Ptak znajduje się pod ochroną. 


Popularność na skalę światową

Najlepsze kompendium wiedzy o rekordach, jakie kiedykolwiek powstało. Jak podaje polskie Biuro Rekordów, żadna inna organizacja nie może poszczycić się tak kompleksowym podejściem do tej tematyki. Jego siedziby znajdują się m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach i Japonii.
Jak możemy przeczytać w artykule 7 ciekawostek na temat Księgi Rekordów Guinnessa: „W 2001 roku prawa do Księgi Rekordów Guinnessa zostały sprzedane wraz z pozwoleniem na zachowanie słowa Guinness w nazwie. Oryginalne wydanie nazywa się teraz Guinness World Records w odróżnieniu od wcześniejszego The Guinness Book of World Records.
Co poniektórzy uważają, że gdyby wprowadzono kategorię „najwyższa kwota, jaką zapłacono za daną książkę”, to z pewnością byłaby to właśnie Księga Rekordów Guinnessa.
Ceny polskich edycji wahają się w zależności od roku publikacji i wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych.


Nie pieniądze, a prestiż

Pobito już chyba wszelkie rekordy Guinnessa. Mimo to wciąż rośnie liczba zainteresowanych, którzy chcą spróbować swoich sił w ustanowieniu nowego. Z tego samego artykułu dowiemy się również, że: ,,Każdego roku napływa ponad 50 tysięcy podań o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Spośród nich zaledwie tysiąc przechodzi selekcję”.
Powodów, dla których ludzie decydują się ustanowić nowe rekordy jest stosunkowo niewiele. Przede wszystkim chodzi o to, aby „zapisać się na kartach historii i stać się wzorem, który będzie inspirował innych do działania”. Trudno mówić o chęci szybkiego wzbogacenia się, ponieważ uczestnicy nie otrzymują żadnej nagrody pieniężnej. Jedyną i chyba najlepszą nagrodą, jaką można wówczas otrzymać, jest oficjalny certyfikat zaświadczający zdobycie rekordu oraz wpis do legendarnej Księgi.
Dobrym przykładem jest Ashrita Furman – amerykański rekordzista i zdobywca największej liczby rekordów Guinnessa. Do tej pory pobił ich już ponad 600. Wciąż pozostaje aktualnym rekordzistą w ponad 191 kategoriach (między innymi w najdłuższym dystansie podczas robienia salt oraz najdłuższym podwodnym żonglowaniu trzema obiektami). 


Cudze chwalicie, swego nie znacie

Księga Rekordów Guinnessa pełna jest niezwykłych osiągnięć zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Możemy wyróżnić kategorie dotyczące ludzi, natury, kolekcji, a także nieprzeciętnych przedmiotów oraz obiektów.
Jeżeli chodzi o liczbę ustalonych rekordów, to na pierwszym miejscu w klasyfikacji krajowej znajduje się USA, na drugim Polska, a trzecim Wielka Brytania (stan na 25.01.2018).
Wszyscy znamy jakieś rekordy Guinnessa. Oto kilka najpopularniejszych:
1. Najwyższy żyjący mężczyzna świata – Sultan Kösen z Turcji – 2,51 m wzrostu,
2. Najniższa żyjąca kobieta świata – Hinduska Jyoti Amge – 62,8 cm wzrostu,
3. Najwyższy wieżowiec na świecie – Burdż Chalifa w Dubaju – 827,9 m,
4. Największy kwiat świata – Raflezja Arnolda – 111 cm średnicy, natomiast płatki o grubości 1,9 cm,
5. Największa jaskinia na świecie – Hang Son Doong – całkowita długość wynosi w przybliżeniu 9 km. Ma 200 m wysokości i 150 m szerokości. 


Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że Polska słynie z równie ciekawych rekordów.
Poniżej prezentujemy te najbardziej zaskakujące i niesamowite, a przede wszystkim najaktualniejsze:
1. Najdłuższy dystans pokonany podczas pchania przed sobą samochodu w czasie 24 godzin – Wojciech ,,Sobieraj” Sobierajski – 60,26 km,
2. Najwięcej rysunków wykonanych w jedną godzinę – rysownik, satyryk i ilustrator Henryk Sawka – 61 rysunków w 60 min!
3. Największy tort malinowy – Piekarnia Ciastkarnia Bogdan Jarząb w Chełmnie – waga 660 kg, szerokość 5,30 m, długość 5,60 m, wysokość 10 cm,
4. Największa wirtualna sztafeta czytania – 119 osób – w ramach rekordu przeczytano dwie bajki –Czerwonego Kapturka i Kopciuszka,
5. Największa pizza pokryta złotemCentrum Szkoleniowe Sieci Pizzerii Biesiadowo w Aleksandrowie Łódzkim – 60 cm średnicy pizzy, któraważ90%była pokryta prawdziwym, jadalnym złotem. Waga całej pizzy wynosiła 1,81 kg.

Światowy Dzień Bicia Rekordów Guinnessa został ustanowiony w 2004 roku. Jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie ma jednej, stale przypisanej daty. W 2020 roku przypadał na środę 18 listopada. 

A co z rekordami dnia codziennego? Przykłady z życia: najszybciej zrobione zakupy, najdłuższy spacer z psem, najprecyzyjniej wykonane smokey eyes, najdziwniejsze sposoby otwierania wina czy największa liczba skarpetek, którą zjadła twoja pralka!

Beata Pawlikowska słusznie zauważa, że przecież „nikt nie rodzi się jako gotowy mistrz, który wie i potrafi wszystko. Talent to tylko początek drogi – to otwarte drzwi, przez które możesz wejść dalej w życie. Żeby zostać mistrzem, potrzeba wprawy, praktyki i ćwiczeń”.

Wiktoria Łakota

wiki.konwalia@gmail.com



Źródła:
Biuro Rekordów: Księga rekordów Guinnessa. (www.biurorekordow.pl/ksiega-rekordow-guinessa/);
Joemonster: 7 ciekawostek na temat Księgi rekordów Guinnessa. (www.joemonster.org/art/37926);
M. Szewczuk: Oficjalnie mamy wiosnę. O tym, czym dla Islandczyków jest siewka złota. (www./icelandnews.is/islandia/ciekawostki-islandia/oficjalnie-mamy-wiosne-o-tym-czym-dla-islandczykow-jest-siewka-zlota);
B. Pawlikowska: W dżungli życia. Poradnik dla dziewczyn i chłopców (oraz niektórych dorosłych);
Wikipedia: Księga rekordów Guinnessa. (www.wikipedia.org/wiki/Księga_rekordów_Guinnessa#Historia);
Wikipedia: Hugh Beaver.(www.pl.qaz.wiki/wiki/Hugh_Beaver).




Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek