Przejdź do głównej zawartości

Mitologia słowiańska jest piękna


Większość z nas – czytających ten artykuł – ma słowiańskie korzenie i z pewnością słyszało co nieco o mitologii słowiańskiej, czy to w szkole, czy to z książek. Nasi przodkowie, tak samo jak starożytni Grecy czy Egipcjanie, też posiadali „jakieś tam wierzenia” jeszcze wieki przed nastaniem chrześcijaństwa. Niestety do dzisiejszych czasów nie zachowało się wiele mitów, przesądów, a wszystko to, co wiemy, pochodzi z folkloru oraz z pozostawionych przez naszych przodków artefaktów.


Początek Świata

Co ciekawe, każda religia bądź mitologia ma swój własny mit kosmogoniczny – czyli mit o stworzeniu świata. Słowianie wierzyli, że na początku morze było wszechobecne, a na nim na łódce unosił się Bóg, który spotkał pływającego diabła. Zaprosił go do siebie i kazał mu, żeby wydobył z dna trochę ziemi. Ten stworzył z wyłowionego ziarnka piasku wyspę, która stała się pierwszym nadwodnym terenem. 


Wiara naszych przodków

Warto wiedzieć w co wierzyli dawni mieszkańcy naszych terenów. Kiedy zapytamy kogokolwiek jakich zna bogów greckich czy egipskich, bez zastanowienia powie: Atena, Zeus, Posejdon lub Re, Anubis, Horus. Jednak gdy zapytamy, czy zna słowiańskich bożków z naszej rodzimej mitologii, często otrzymamy odpowiedź: „nie”. Przyczyną może być to, że mitologia słowiańska nie jest aż tak rozpoznawalna jak te powstałe w rejonie Morza Śródziemnego. My także możemy pochwalić się rozległym panteonem bożków: Swaróg (bóg ognia i nieba), Strzybóg (bóg wiatru), Marzanna (bogini zimy), Światowid (najważniejszy z bogów, często przedstawiany z czterema twarzami) oraz wiele, wiele innych.


Znaczenie mitologii

W początkowym okresie kształcenia wagę przywiązuje się do mitologii greckiej, której nie można zarzucić, że nie jest ciekawa, bo oczywiście, że jest, i przekazuje nam niesamowitą mądrość, poucza i daje bardzo ważne, życiowe lekcje. Na dodatek w każdym znanym nam micie jesteśmy w stanie zauważyć jakiś morał. Historie związane z fantastycznymi stworzeniami, w których istnienie kiedyś wierzono, mają ukryte znaczenia i przede wszystkim są interesujące. Dobrym tego przykładem są bełty, które myliły podróżujących nocą ludzi. Stąd wzięło się powiedzenie, że „bełt namieszał mi w głowie”. Co ciekawe, nawet sławetny bebok, jest stworem z mitologii słowiańskiej. Zapewne znamy go z dzieciństwa, gdyż wielu rodzicom służył do straszenia niegrzecznych dzieci.


Mitologia słowiańska w literaturze

Wśród czytelników, graczy czy serialomaniaków znany jest fenomen Wiedźmina, stworzonego przez naszego polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego. Słowiański, nietuzinkowy charakter serii jest doceniany przez wielu na całym świecie; jest też atutem oraz powodem, dla którego warto zainteresować się przygodami Geralta z Rivii. W serii pojawia się między innymi Strzyga (czyli starosłowiański demon, który wysysał krew z małych dzieci), Borowy Dziad, rusałki, wampiry i wiele innych fantastycznych istot. Z pewnością możemy przyznać, że Wiedźmin wyróżnia się na tle światowej fantastyki i jego sukces jest w pełni zasłużony. Natomiast Bestiariusz Słowiański to mocna pozycja, w której autorzy (Paweł Zych, Witold Vargas) przedstawiają demony, duchy i inne magiczne stworzenia, w które niegdyś wierzyli nasi przodkowie. Autorzy w mistrzowski i przyjemny sposób pokazali fascynujące istoty – za pomocą ciekawych opisów oraz pięknych, klimatycznych ilustracji. Zdecydowanie nie jest to książka naukowa, jednak to bardzo dobry tytuł, który może nas dosłownie zaczarować i sprawić, że zaczniemy interesować się wierzeniami Słowian.


Wciąż niezbadane

Niestety wierzenia oraz życie dawnych Słowian w dalszym ciągu nie zostały dogłębnie poznane, więc historycy oraz archeolodzy mają jeszcze wiele do odkrycia, a ślady tej historii z łatwością można zauważyć w folklorze czy w tradycjach grup etnicznych. Z roku na rok mitologia słowiańska będzie coraz to bardziej rozbudowywana i miejmy nadzieję, że do bibliotek będzie trafiać jeszcze więcej fascynujących tytułów, a nasi rodacy zainteresują się tymi wierzeniami bardziej, ponieważ to piękny skrawek naszej historii. 


 Karolina Pyś

carapyse@gmail.com



Źródła:

www.wiedzmin.fandom.com;

www.pl.wikipedia.org/wiki/Religia_S%C5%82owian;

J. Bobrowski, M. Wrona: Mitologia Słowiańska;

P. Zych, W. Vargas: Bestiariusz Słowiański.



Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek