Stale panuje moda na posiadanie uroczo niezdarnych czworonogów. Nie tylko mopsy, ale także buldogi, shih tzu, pekińczyki należą do grupy ras brachycefalicznych. Niestety hodowle tych zwierząt wzbudzają wiele kontrowersji. Dzieje się tak ze względu na specyficzną budowę anatomiczną psa, która jest powodem licznych schorzeń i dolegliwości. Typ czaszki zwany brachycefalicznym charakteryzuje się krótką kufą i spłaszczonym pyskiem. To jednak nie zniechęca potencjalnych klientów do zakupu.
Pies o ludzkiej twarzy
Gdyby tak zamknąć oczy, zastanowić się przez chwilę i przypomnieć sobie wizerunek psa, którego ostatnio widzieliśmy w reklamie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że byłby to bohater tego artykułu. Rasy z dużymi oczami, spłaszczonymi noskami i małymi pyszczkami powodują w nas pozytywne uczucia. Na sam ich widok się uśmiechamy, a gdybyśmy byli tuż obok, pewnie wzięlibyśmy je w ramiona i przytulili jak niemowlę. To wszystko ze względu na zbliżoną budowę anatomiczną wspomnianego psa do małego dziecka. Niestety te podobieństwa w anatomii rodzą problemy. Jednym z częstych objawów psów z ludzką twarzą jest chrapanie. Powodem jest BAS, czyli syndrom brachycefaliczny. To zespół wad anatomicznych, w skład którego wchodzą między innymi zbyt wąskie nozdrza czy niedorozwój tchawicy. Oprócz charakterystycznych nosowych dźwięków wydawanych w trakcie spania, dolegliwości mogą być zdecydowanie poważniejsze. Od kłopotów z oddychaniem przez alergie po problemy z sercem i wydolnością krążeniową.
Walka o dobro zwierząt?
Od kilkunastu lat trwają badania i liczne dyskusje na temat hodowli psów rasy brachycefalicznej. Budzą one kontrowersje i prowadzą do sporów.
Jedni powołują się na szereg zaniedbań w tej kwestii. W swoich badaniach wskazują zagrożenie dla zwierzęcia, spowodowane zdeformowaniem czaszki i innych narządów. W Holandii 18 maja 2020 roku w życie weszło rozporządzenie ministra zakazujące hodowli 12 ras psów z gatunku brachycefalicznych. Dozwolone są jedynie krzyżówki międzyrasowe. Ma to zapobiec rozwojowi hodowli psów skazanych na cierpienie. Problemem, według nich, jest dążenie hodowców do uzyskania unikalnych cech rasy bez względu na aspekty zdrowotne. Drudzy z kolei, bronią psy o płaskich kufach tym, że istnieją z nami od przeszło dwóch tysięcy lat. Nie zgadzają się na delegalizację ras ze względu na ich inność.
Racja, psy brachycefaliczne towarzyszą nam od zarania dziejów, jednak porównując ich wizerunek z obecnym, z łatwością dostrzeglibyśmy różnice. Udowadnia to, że z biegiem czasu wygląd i anatomia popularnych zwierzaków się zmienia.
Charles Burton Barber, „Rodzina mopsów” 1877
Pożądany pupil
Ludzie zdecydowanie częściej przygarniają małe psiaki. Dla właścicieli wygodne jest to, że dorosły osobnik niewiele różni się rozmiarem od szczenięcia. Zatem zapotrzebowanie na psy z płaskimi pyskami stale wzrasta i napędza hodowle do masowego rozmnażania. Największym zagrożeniem są pseudohodowle, które mnożą zwierzęta na potęgę, byle tylko osiągnąć zysk oraz pożądane cechy wyglądu psa.
Co na to poradzić?
Decyzja przygarnięcia ukochanego rasowego pupila nie jest łatwa. Aby zapobiec rozwojowi przykrych następstw dla płaskich psów, należy przede wszystkim wybrać prawdziwą hodowlę, a nie pseudohodowlę. Uczciwi hodowcy nie dopuszczają do rozmnażania psów obciążonych wadami rozrodu czy wspomnianym wyżej syndromem BAS. Żeby zatrzymać popyt na ekstremalne cechy, powinno się decydować na nieco dłuższe kufy i mniej spłaszczone pyszczki. Należy pamiętać także o tym, że pies mimo wszystko może częściej chorować, dlatego właściciel powinien być przygotowany na kosztowne wizyty w lecznicy.
Posiadanie zwierzęcia jest ogromną odpowiedzialnością. Trzeba liczyć się z tym, że oprócz przyjemności, ważniejsze jest życie i zdrowie naszych towarzyszy.
Daria Grudziądz
dariia.grudziadz@gmail.com
Źródła:
Paradise Spirit Kennel: O zakazie hodowli 12 ras brachycefalicznych w Holandii.
(www.paradisespiritkennel.com/blogging/pl/o-zakazie-hodowli-12-ras-brachycefalicznych-w-holandii);
Anna Gawryś: Rasy brachycefaliczne czyli dlaczego niełatwo być buldogiem. (www.fizjoterapiazwierzat.pl/rasy-brachycefaliczne).