Przejdź do głównej zawartości

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o świadomym śnie


Śnić może każdy – ty albo kot, który śpi na fotelu i dziwnie miauczy, ponieważ śni mu się jakiś koszmar. Niektórzy łatwiej zapamiętują swoje sny, a inni mają z tym problem i sądzą, że nie mają żadnych marzeń sennych. Pomyślmy, jak pięknie byłoby mieć nad nimi kontrolę…


Czym jest świadomy sen?

Samo pojęcie powstało na początku XX wieku, a jego autorem jest holenderski badacz Frederik van Eeden. Zjawisko znane jest także pod skrótem LD, czyli lucid dream, oraz pod takimi nazwami jak jasny lub przejrzysty sen. Najprościej mówiąc, świadomy sen to taki, w którym osoba śniąca jest w pełni świadoma tego, że śni. Ma ona także wpływ na wydarzenia i swoje poczynania we śnie. Co ciekawe, w czasie takiego snu jesteśmy w stanie logicznie myśleć i być w pełni sobą. Możemy na przykład podejść do osoby, którą lubimy albo zrobić coś, na co nigdy nie zdecydowalibyśmy się w rzeczywistości. Warto zwrócić uwagę na słowa jednego z badaczy snu, Daniela Erlachera: „Nawet ja bez większych przygotowań mam dwa do czterech świadomych snów w ciągu roku. Jednak gdy opanujemy właściwą technikę, jesteśmy w stanie sterować swoim snem nawet co kilka nocy”.


Co dzieje się z mózgiem?

Naukowcy z Uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem przeprowadzili laboratoryjny eksperyment, który miał na celu zbadanie zachowania mózgu człowieka w czasie fazy czuwania, fazy REM (czyli snu) i świadomego śnienia – wtedy mózg nie jest ani w stanie czuwania, ani w fazie REM. Jak się okazało, podczas świadomego śnienia pojawia się niewielka aktywność w płacie czołowym i to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie logicznie myśleć oraz kontrolować nasz sen.


Jak wywołać świadomy sen?

Do tego potrzebna jest odpowiednia technika, trochę praktyki, a potem także doświadczenie w tej praktyce. Przyjrzyjmy się jednak omawianej procedurze krok po kroku. Przede wszystkim należy zacząć od spisywania swoich snów albo charakterystycznych elementów, które się w nich pojawiają. W tym celu najlepiej założyć specjalny zeszyt i natychmiast po obudzeniu się (żeby o niczym nie zapomnieć) zanotować treść swojego snu. Przed snem natomiast warto się odpowiednio nastawić, niejako wmawiając sobie, że tej nocy będziemy kontrolować swój sen. Stosuje się też technikę z wyobrażaniem sobie sytuacji, o której będzie się chciało śnić. Ciekawym sposobem jest również zmiana swoich przyzwyczajeń wieczornych bądź nastawienie budzików trochę wcześniej: ponowne zaśnięcie (całkiem możliwe przy zbyt wczesnym obudzeniu się) zwiększa bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia świadomego snu. Znane są też przypadki stosowania hipnozy oraz szamańskich technik, takich jak spożywanie specjalnych naparów czy ziół. Oba te sposoby jednakże nie są bezpieczne i mogą wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Na samym YouTubie także możemy znaleźć sporo filmów instruktażowych, które w bardzo prosty sposób objaśnią nam, jak zacząć kontrolować swoje sny. Dadzą nam one wiele wskazówek oraz odpowiednio przygotują nasz umysł, ponieważ już samo oglądanie tego typu filmów może przyczynić się do wywołania świadomego snu!


Zagrożenie z tym związane…

Niestety, istnieje jedno niebezpieczeństwo związane ze świadomym śnieniem. Mianowicie może zdarzyć się tak, że za wszelką cenę będziemy chcieli śnić. Gdy już dojdziemy do perfekcji i opanujemy techniki, które umożliwią nam kontrolowanie snów, możemy zapragnąć ciągłego śnienia, a realne życie stanie się dla nas nieatrakcyjne. Wtedy uciechę będziemy widzieli wyłącznie w zasypianiu, a cały dzień wypełniony zostanie myślami o nocy. Co więcej, naukowcy odkryli, że świadomy sen może wpłynąć nie tylko na psychikę, ale także na fizyczność, gdyż przy niektórych technikach potrzebne jest przebudzenie się. Często więc może się to skończyć niemałym zmęczeniem.


 Karolina Pyś

carapyse@gmail.com



Źródła: 

K. Krocz, P. Jakubasik: Świadomy sen. (portal.abczdrowie.pl/swiadomy-sen);

Wikipedia: Świadomy sen. (pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomy_sen);

Medonet: Świadomy sen – co warto o nim wiedzieć? (www.medonet.pl/zdrowie,swiadomy-sen---opis--jak-snic-swiadomie,artykul,1729147.html).


Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek