Istnieją czy nie istnieją? Są wytworem wyobraźni, mitów, miejskich legend, a może plotek? Możliwe jest znalezienie dowodów potwierdzających istnienie tych stworzeń, jednak często są one sfałszowane, dlatego mało kto w nie wierzy. Dla innych jest to powód do żartów, a jeszcze inni poświęcają całe swoje życie, aby zdobyć niezbity dowód na istnienie mitycznej istoty.
Czy syreny istnieją?
Już wieki temu szeptano o nich, spisywano księgi i bano się ich, ponieważ swoim śpiewem potrafiły doprowadzić marynarzy do szaleństwa. W bajkach, serialach i filmach przedstawiane są zazwyczaj jako urodziwe kobiety z pięknymi ogonami pokrytymi kolorowymi, rybimi łuskami. Istnieje także ich inny obraz – krwiożerczych bestii, które nawet w najmniejszym stopniu nie przypominają piękności. Jednak czy są jakieś dowody na istnienie tych mitycznych istot? Owszem, zdarzają się opowieści rybaków, którzy opisują dziwne kreatury plątające się w ich sieciach. Mówiono o ich zniekształconych twarzach i o rybim, paskudnym dole. Szukając informacji na ten temat w Internecie, możemy natknąć się na wiele wiarygodnie wyglądających filmików, które podobno mają przedstawiać mityczne syreny. Czy są prawdziwe, a może to tylko manipulacja? Niestety jeszcze nikt nie postawił konkretnej odpowiedzi, ponieważ morskie głębiny są nadal zagadką dla ludzkości.
Czy Yeti istnieje?
Pierwsze doniesienia o Yeti zaczęły pojawiały się w XIX wieku, kiedy coraz bardziej popularne stawały się wyprawy w wysokie partie gór. Według opowieści to dziwne stworzenie o wyglądzie człekokształtnej małpy. Zamieszkiwać ma podobno Himalaje oraz tereny Syberii. Nazywa się je także „Wielką Stopą”, ponieważ himalaiści odnajdywali na swojej drodze wielkie, niepokojące ślady, które z pewnością nie należały do ludzi, ani do żyjących na tych wysokościach zwierząt. Niestety tak jak w przypadku syren, nie istnieją bezpośrednie dowody na istnienie Yeti, bo zdjęcia czy filmy można łatwo zmanipulować. Nie jest żadną trudnością zdobycie kostiumu Wielkiej Stopy czy też odbicie nienaturalnych śladów w śniegu. Jednak cokolwiek żyje na niezbadanych górskich obszarach, musi mieć niesamowite zdolności przystosowawcze. Znana jest też niesamowita historia kapitana d'Auvergne, który podróżując w 1938 roku po Himalajach, nabawił się śnieżnej ślepoty i jak mówił, przed śmiercią uratowało go właśnie Yeti, które opiekowało się nim do momentu, aż wrócił do pełni sił. Jednakże wielu oskarżało mężczyznę o kłamstwa, a także złudzenia albo chorobę psychiczną, bo przecież brzmi to co najmniej niewiarygodnie.
Czy kosmici istnieją?
W ich istnienie wierzy najwięcej ludzi: „Przecież nie możemy być sami w tym wielkim wszechświecie. Na pewno istnieje ktoś jeszcze i patrzy na nas z góry”. Kult, jakim są oni obdarzani, ogarnął cały świat. Tworzy się o nich filmy, seriale, gry czy książki. Fani teorii spiskowych oraz naukowcy za wszelką cenę chcą udowodnić ich istnienie. Doszukują się ukrytych znaczeń w historii starożytnej albo niepokojących znaków na niebie, które według nich mają być światłami statków kosmicznych. Co niektórzy oskarżają nawet amerykański rząd o ukrywanie prawdy o kosmitach, ponieważ jak sądzą ujawnienie całej prawdy, mogłoby zaburzyć światowy porządek i doprowadzić do niepokojów wśród ludności. Czyż życie ze świadomością, że nie jesteśmy sami w kosmosie, nie byłaby przerażająca? Ale czy są jakieś konkretne dowody? Internet aż kipi od zdjęć dziwnych obiektów na niebie, niepokojących nagrań i wyznań świadków, którzy mówią nawet o porwaniach przez kosmitów. Jednak czy to wszystko jest prawdą? Być może nią jest, ale też nie powinniśmy wierzyć we wszystko, co podsuwają nam media i co może wydawać się nam wiarygodne.
Karolina Pyś
e-mail: carapyse@gmail.com
Źródła:
K. Orzechowska: Czy syreny istniały naprawdę? [wideo]. (www.gadzetomania.pl/5778,czy-syreny-istnialy-naprawde-wideo);
Wikipedia: Syrena (mitologia). (www.pl.wikipedia.org/wiki/Syrena_(mitologia));
Wikipedia: Yeti. (www.pl.wikipedia.org/wiki/Yeti);
Wikipedia: Kosmita. (www.pl.wikipedia.org/wiki/Kosmita).