Coraz więcej osób je świadomie, co jest jak najbardziej zadowalające, szczególnie, że żyjemy w czasach, kiedy wszystko robi się na szybko, a nasz organizm traktujemy czasem jak śmietnik. Tym bardziej cieszy mnie widok osób, które wiedzą, że zdrowe jedzenie działa jak paliwo, które będzie o wiele lepsze dla nas i naszego ciała. Jednym z produktów, który będzie górował wśród superfoods jest właśnie jarmuż!
Krótka historia jarmużu
Niesamowite jest, że jarmuż znany jest ludziom już od ponad dwóch tysięcy lat. Swoją historię zaczynał w krajach Morza Śródziemnego, szczególnie w Grecji. Na kontynent Ameryki Północnej dotarł w XIX wieku z Rosji. Co ciekawe, początkowo, a nawet można pokusić się o stwierdzenie do niedawna, przeznaczany był na pokarm dla zwierząt, jako ich pasza. Początki XX wieku przyniosły mu sławę jako dekoracja półmisków, talerzy, czy eleganckiego przesmyku zieleni pod danie główne. Na szczęście nasze czasy są pod znakiem jarmużu. Nasza wiedza o nim się zwiększa, dietetycy coraz częściej go wskazują, a my chętniej sięgamy po ten zielony cud!
Właściwości zdrowotne jarmużu
Jarmuż to skarbnica zdrowia, która przede wszystkim zmniejsza stany zapalne, będzie on więc doskonały dla osób, które częściej chorują. Dzięki omega–3 oraz omega–6, pomoże utrzymać ciału dobry stan w różnych pogodowych warunkach. Jest naturalnym antyutleniaczem, zawiera nawet ponad 45 przeciwutleniaczy, a co za tym idzie – ma właściwości przeciwnowotworowe. Jego liście bogate są w sulforafan, a ten związek to ochrona przed rakiem np. żołądka, jelit, piersi czy krtani. Będzie doskonały dla osób, które ograniczają węglowodany, gdyż ich zawartość w nim jest niewielka. Co ciekawe, jarmuż jest bardziej bogaty w żelazo aniżeli wołowina. Posiada więcej wapnia niż mleko oraz 10 razy więcej witaminy C niż szpinak. Oprócz tego bogaty jest w witaminy K oraz A, w potas, białko, błonnik oraz sole mineralne. Zawiera także kwercetynę, która pomoże w zwalczaniu stanów zapalnych oraz przeciwdziała blaszce miażdżycowej.
Czy jarmuż jest smaczny i odpowiedni dla każdego?
Smakowo przypomina kapustę, jednak bliżej mu chyba do szpinaku (tego na surowo). Osoby, które lubią warzywa liściaste, będą zadowolone, gdyż w tym przypadku to właśnie liście pełnią główną funkcję spożywczą. Jego smak zależy od pochodzenia, temperatury podania czy stopnia świeżości. Może przybierać smak od gorzkawego, po nawet lekko słodkawy, a to wszystko za sprawą zamiany niektórych skrobi na cukry. Jednak spokojnie, jarmuż jest jak najbardziej odpowiedni nawet dla cukrzyków. Jego indeks glikemiczny to jedyne 28. To samo tyczy się kaloryczności, większa garść to zaledwie 7 kcal, tak więc osoby na diecie mogą bez obaw po niego sięgać. Pamiętaj, żeby podczas kupowania jarmużu zwracać uwagę na ten o jędrnych liściach, których odcień jest intensywny, a łodygi twarde.
Do szczęścia potrzeba już tylko go zjeść!
Na pierwszy ogień leci moje ukochane jarmużowe smoothie!
Składniki:
około 35 g jarmużu;
jedno, ale duże i soczyste jabłko;
¾ szklanki soku pomarańczowego;
¼ szklanki wody;
pół banana;
łyżeczka soku z cytryny.
Pamiętajmy, żeby wszystkie owoce i warzywa zawsze myć, zanim je zjemy. Z liści jarmużu pozbyć się twardszych fragmentów, aby konsystencja była przyjemniejsza i jedwabista. Resztę składników dodajemy do pojemnika blendera i całość mieszamy. Na górę można dodać listki mięty czy odpowiednio przygotowane siemię lniane. I gotowe – smacznego!
Kochacie oglądać seriale, a przy okazji coś przegryzać?
Chipsy z jarmużu są obłędne i dodatkowo bardzo zdrowe i idealnie nadadzą się na filmową przekąskę!
Składniki:
ilość liści jarmużu może się zmieniać w zależności od tego, jak dużo chcecie mieć chipsów, jednak warto wiedzieć, że ich objętość znacznie się zmniejsza podczas obróbki termicznej, dlatego też dobrze mieć ich więcej;
sól (najlepiej morska);
oliwa z oliwek.
Jarmuż oczywiście myjemy, także usuwamy twardsze kawałki i dzielimy na mniejsze części (mniej więcej 4-centymetrowe). Mieszamy je z odrobiną soli (tutaj kwestia indywidualna) oraz dodajemy oliwę, z którą jednak nie przesadzamy. Ważne, aby liście zostały polane, a nie zalane. Rozkładamy je w regularnych odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Chipsy pieczemy około 3,5 minuty w temperaturze 150 stopni Celsjusza. Chipsy ostudzić, a następnie przełożyć do miseczki i można się zajadać!
Autor: Wiktoria MłudzikŹródła:
K. Tarasiuk: Jarmuż – właściwości i przeciwskazania. Gdzie kupić, jak przygotować i jeść jarmuż? (https://beszamel.se.pl/porady/jak-zrobic/jakie-zalety-i-wasciwosci-ma-jarmuz-dlaczego-warto-go-jesc-gdzie-kupic-jarmuz-aa-QDVP-po5i-wUcv.html);
Jarmuż – kultowe warzywo pastewne (https://amerykapopolsku.com/2019/09/15/jarmuz-kultowe-warzywo-pastewne/);
Iwona Iwaszkiewicz – Kuźnia ciała i duszy (https://www.facebook.com/104607301086327/photos/a.123136275900096/286231746257214/).