Przejdź do głównej zawartości

Introwertyzm a wysoka wrażliwość


W ostatnich latach coraz więcej mówi się o osobowościach, charakterach. Zapewne każdy z nas kiedyś to analizował i wyróżnił siebie jako introwertyka lub ekstrawertyka. Gdy osobowość ekstrawertyczna dość gruntownie ukierunkowana jest na stałe rozszerzanie swoich kontaktów społecznych, analogicznie osobowość introwertyka jest nastawiona na zrównoważone życie, w którym przeważającą rolę odgrywają przeżycia wewnętrzne. 


Pomimo, iż do dziś główny podział osobowości składa się na introwertyzm i ekstrawertyzm, w kulturze popularnej funkcjonują również typologie osobowości według Hipokratesa, Junga lub MBTI. 


W ostatnich latach rozgorzały dyskusje na temat nowo wyróżnionej osobowości, która według psycholog Elaine Aron często jest mylona z introwertyzmem. Mianowicie tą cechą jest wysoka wrażliwość, w języku polskim możemy ją spotkać pod skrótem WWO – Wysoko Wrażliwa Osoba, natomiast w języku angielskim więcej na ten temat znajdziemy pod skrótem HSP – Highly Sensitive Person. 


Pionierka badań nad wysoką wrażliwością


Elaine Aron jest znaczącą postacią w świecie psychologii, która na swoją sławę zasłużyła poprzez badania kliniczne na temat osobowości oraz napisaniem wielu wartościowych książek związanych z relacjami międzyludzkimi. W 1991 roku rozpoczęła swoje wieloletnie badania. W swoich książkach wskazuje, że osoba wysoko wrażliwa jest odrębnym typem osobowości, lecz wciąż jest ona mylona z introwertyzmem. W dotychczas przeprowadzonych przez nią badaniach, aż 30% osób wysoko wrażliwych stanowią osoby ekstrawertyczne. 


Cechy WWO


Jak w przypadku każdego typu osobowości możemy wyróżnić wiele charakterystycznych cech. Doktor Aron najważniejsze cechy WWO zawarła w akronimie DOES. Jego rozszyfrowanie przedstawia się następująco:


  • D – depth of processing, czyli głębokość przetwarzania;


Głębokość przetwarzania informacji jest charakterystyczną cechą WWO, ponieważ przywiązuje ona dużą wagę do każdej informacji, przeżycia bez podziału na negatywy czy pozytywy oraz świadome lub nieświadome przetwarzanie informacji.


  • O – overstimulation, czyli przestymulowanie;


Z głębokim przetwarzaniem informacji wiąże się przestymulowanie. Osoba cechująca się wysoką wrażliwością, podczas określonej sytuacji, jak np. przebywanie w tłumie, przyswoi znacznie więcej informacji i bodźców, niż osoba charakteryzująca się przeciętną wrażliwością.

 

  • E – emotional reactivity, czyli reaktywność emocjonalna;


Reaktywność emocjonalna jest związana z silnym przeżywaniem emocji, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych, co powoduje naznaczenie takich osób przez społeczeństwo jako przewrażliwione. 


  • S – sensing the subtle, czyli wyczuwanie subtelności.


Jako przykład wyczuwania subtelności możemy przytoczyć empatię. WWO są w stanie znacznie szybciej wyczuć nastrój danej osoby niż inni. Cecha ta wiąże się również z oddziaływaniem nastroju innych na ich własne samopoczucie. 


A więc jaka jest różnica między WWO a introwertykiem?


Zasadniczą różnicą między tymi dwoma osobowościami jest to, że w przypadku introwertyka, istotną rolę w ukształtowaniu tego typu osobowości pełnią czynniki środowiskowe, natomiast wysoka wrażliwość jest cechą uwarunkowaną genetycznie (nie oznacza to całkowitego wykluczenia czynników środowiskowych).  


Najważniejsze składowe mózgu WWO


Najbardziej zasadniczą różnicą w sposobie działania mózgów osób wysoko wrażliwych i pozostałych typów jest działanie hormonu dopaminy, potocznie nazywanego hormonem szczęścia. Wizja nagrody zdobytej w wyniku jakiegoś działania wyzwala w podwzgórzu dopaminę, która powoduje, że ludzie podejmują pochopne działania. Różnica polega na odwrotnym działaniu dopaminy u osób wysoko wrażliwych. Nie skłania ona ich do impulsywnych działań, lecz do głębokiego przemyślenia, np. co da im zdobycie nagrody bądź jeśli zechcą ją zdobyć, dokładnie rozważą każdy swój ruch. 


Empatia to psychologiczne zjawisko współodczuwania, rozumienia stanów psychicznych, zwłaszcza emocjonalnych innych osób. Tak właśnie brzmi podręcznikowa definicja empatii i bez jej przytoczenia większość z nas mogłaby mniej więcej określić to zjawisko. Jednakże niewielu z nas wie, co powoduje, że odczuwamy taki stan. Głównym powodem odczuwania empatii są neurony lustrzane. Skąd nazwa neurony lustrzane? Mianowicie nazwa jest odzwierciedleniem naszego zachowania, podczas kiedy “odtwarzamy” wykonywane czynności lub dobieramy odpowiednią reakcję na stan emocjonalny danej osoby. W przypadku WWO ten rodzaj neuronów wykazuje się zwiększoną aktywnością w mózgu niż u pozostałych. Co to oznacza? Zwiększona podatność na zmiany nastrojów i intensywniejsze przeżywanie czyjejś krzywdy.  


Autor: Natalia Leszczyńska

Źródła:

E. Aron: Wysoko wrażliwi;

E. Aron: Wysoko wrażliwe dziecko;

M. Betancort: Wysoko wrażliwy mózg (https://highlysensitive.eu/wysoko-wrazliwy-mozg/);

K. Gulbicka: Co rozgrywa się w mózgu osoby wysoko wrażliwej? (https://zwierciadlo.pl/psychologia/513010,1,co-rozgrywa-sie-w-mozgu-osoby-wysoko-wrazliwej.read).

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. Co t