Przejdź do głównej zawartości

Pokaż mi swoje Spotify Wrapped, a powiem Ci kim jesteś.

 

Pokaż mi swoje Spotify Wrapped, a powiem Ci kim jesteś.  

Koniec roku, czas przemyśleń, podsumowań, oczekiwania. Każdy przeżywa ten czas na swój sposób, z własnymi refleksjami, uczuciami. Jednak jednego magicznego dnia cały świat zwalnia i skupia się tylko na jednym. Nie, nie mam na myśli Bożego Narodzenia. Mowa oczywiście o dniu, w którym po całym roku oczekiwań w końcu jest, jedyne w swoim rodzaju, inne dla każdego z nas- Spotify Wrapped!


Spotify Wrapped? O co chodzi?  

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tematem, pozwolę sobie wyjaśnić, czym w ogóle jest Spotify Wrapped. Jest to muzyczne podsumowanie roku, serwowane dla każdego użytkownika platformy streamingowej Spotify. Z owego podsumowania dowiadujemy się, który z wykonawców, utworów, podcastów, gatunków muzycznych w minionym roku towarzyszył nam najczęściej. Podawana jest również ilość przesłuchanych minut. Wszystko przedstawione jest w formie kilkudziesięciosekundowego przewijanego pokazu slajdów. Każdemu ze slajdów towarzyszy jedna z najczęściej odtwarzanych przez nas piosenek.  

Otrzymujemy również spersonalizowaną playlistę Top100 utworów, które wybrzmiewały w naszych głośnikach w danym roku.  

 

Wszechobecne wrapped. Ale...kto pytał?  

Przełom listopada i grudnia, Spotify wypuszcza swoje podsumowanie, które jak wirus na kolejne kilkadziesiąt godzin infekuje kolejne aplikacje. 90% Instastories, Twittów, Tiktoków to udostępnienia planszy Spotify Wrapped. Twórcy treści na YouTube nie pozostają dłużni, znajdziecie ogrom filmików zatytułowanych REACTION TO MY SPOTIFY WRAPPED!!! 

Masa ludzi czuje ogromną potrzebę podzielenia się ze światem swoim Top5 artystów, piosenek. Tylko po co? Większość chce pokazać swój unikatowy gust muzyczny, pochwalić się idolem lub przesłuchanymi minutami. Wierzcie lub nie, istnieją osoby, które jako punkt honoru stawiają sobie pobicie w ilościach minut innej osoby lub co bardziej zrozumiałe swojego wyniku z poprzednich lat. Aby to osiągnąć, są w stanie w nocy, w zapętleniu słuchać swoich playlist. Sprytnie, ale czy na tym polega założenie wrapped? Oceńcie sami.  

 

Wykonawca? Utwór? A może gatunek? 

Zapytałam moich znajomych, na co najbardziej czekają w swoim wrapped. Większość z nich postawiła na wykonawcę. Nie mogę się z nimi zgodzić. Dla mnie najciekawszym punktem podsumowania jest utwór. Potrafimy ocenić bez statystyk, którego z artystów słuchamy chętniej, częściej a którego rzadko lub wcale. U mnie top5 wykonawców od lat pozostaje niezmienne, utwór jednak co roku zaskakuje. Czasem mimo posiadania faworyta, który moim zdaniem zasługuje na 1 miejsce w danym roku, rzeczywistość, jaką jest ilość odsłuchań, przyznaje trofeum zupełnie innej piosence. A wykonawcy? Zawsze Ci sami, a jeżeli następują jakieś zmiany to raczej dla mnie oczywiste.  

 

Nie tylko Spotify podsumowuje nasz rok. 

Mimo ogromnej popularności Spotify Wrapped należy zaznaczyć, iż nie jest to jedyna platforma streamingowa oferująca nam podsumowanie roku. Wśród innych aplikacji stosujących taki zabieg znajdziemy między innymi YouTube Music- aplikacja pokazuje nie tylko naszych ulubionych artystów czy piosenki, ale również najczęściej odtwarzane klipy i playlisty. Apple Music ma swoje Replay, użytkownicy tej platformy dowiedzą się tego samego co użytkownicy Spotify, top wykonawca, utwór, gatunek, ponadto jednak znajdą również wzmiankę o najczęściej słuchanych przez siebie albumach. Najwięksi fani artysty lub gatunku mogą sprawdzić, na której pozycji pośród 100 najwierniejszych słuchaczy się znaleźli. Jako użytkowniczka Spotify bardzo im tego zazdroszczę. Informacja o tym, że jestem wśród 0.001% najwierniejszych fanów mi nie wystarcza. Potrzebuję konkretów!  

 

Kochajmy Nasze Wrapped!  

Muszę przyznać, że sama kocham Spotify Wrapped. Warto jest czekać cały rok, aby potem przez minutę przeżywać tyle emocji oglądając, kto skradł nasze muzyczne serce w tym roku.  Spotify oprócz suchych statystycznych faktów, co roku dodaje nam coś jeszcze, co czyni nas i nasze wrapped wyjątkowymi. W tym roku mogliśmy dowiedzieć się jakim typem fana jesteśmy. Świetna sprawa!  

Od 2016 roku kolekcjonuję playlisty Top100 utworów i jeszcze nigdy nie czułam się rozczarowana. Nie rozumiem osób, które nie zgadzają się ze swoim podsumowaniem, czują się oszukani, nieusatysfakcjonowani. Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek za to odpowiedzialny na złość postanowił dodać do waszych playlist utwory, których sami na co dzień nie słuchacie. Wrapped tworzymy my, dokonując wyborów codziennie, włączając muzykę w tej aplikacji.  

 

Do zobaczenia za rok Spotify Wrapped! Już nie mogę się doczekać, czego dowiem się w moim podsumowaniu roku 2023.  


Autor: Aleksandra Cuber 

Źródła:

G. Dąbek: Twoje Podsumowanie 2022 roku jest już dostępne w aplikacji YouTube Music (i nie tylko) (https://www.tabletowo.pl/podsumowanie-youtube-music-2022-recap/) 


https://nr.apple.com/DH2c8U1Rw8 


Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

„Pan mąż” i „szanowny artysta” w jednej osobie

Marek Grechuta nie od dziś jest dla mnie synonimem fenomenalnej dykcji. Zachęcam do podważenia mojej tezy – zapewniam, że wybitny krakowski artysta nadal pozostanie niedoścignionym mistrzem w swym fachu. Gdy daję ponieść się jego twórczości, w uszach dzwoni mi każda głoska, a on nad wyraz precyzyjnie nadaje kolor przyrodzie i miłości, oplata je czule ramionami, powierzając poświęcone im teksty opiece ciepłej barwy głosu.  Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku. W pamięci słuchaczy pozostał między innymi jako członek formacji Anawa czy Grupy WIEM. Stworzył nieśmiertelne utwory takie jak Dni, których nie znamy , Korowód (mający już stałe miejsce w Topie Wszech Czasów radia Trójka), czy Ocalić od zapomnienia z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest jeszcze co najmniej jeden wyjątkowy utwór, przy którym warto się zatrzymać. Chodzi mianowicie o I Ty, tylko Ty będziesz moją panią – czy kiedykolwiek