Przejdź do głównej zawartości

MET GALA 2023

Emocje po Gali Met powoli stygną, lecz jeszcze wiele zostało do powiedzenia. Kto zadziwił kreacją? Kogo zaproszono a kto się nie zjawił? Jaki był temat przewodni tegorocznej gali? Jeśli nurtują Was powyższe pytania to odpowiedzi na nie znajdziecie poniżej!

Modowe Oscary już za nami, kończąc miesiące przygotowań do jednej nocy w roku, kiedy każdy może spełnić swoje modowe fantazje. Jak co roku śmietanka towarzyska nie zawiodła organizatorów i z dumą pozowała na słynnych schodach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Przed galą spekulowano, że Anna Wintour zdecydowała się zawęzić listę gości, usuwając z niej np. rodzinę Kardashianów. News ten okazał się być dobrze sformułowaną plotką, ponieważ Kendall Jenner wraz z siostrą Kim dumnie reprezentowały słynną rodzinę w pierwszy poniedziałek maja. Na czerwonym dywanie Met (który wcale nie był taki czerwony) oprócz Kardashianów zobaczyć można było także Rihannę, Pedro Pascala czy słynnego tenisistę Rogera Federera, a to tylko kilkoro z zaproszonych gości. Dużym zdziwieniem okazała się być nieobecność aktorki Blake Lively, która przez niektórych nazywana jest królową Met Gali. Żona Ryana Reynoldsa w tym roku postanowiła zostać w domu ze względu na najmłodsze dziecko, które przyszło na świat w lutym tego roku.

 

Czym jest Met Gala?

Met Gala to celebracja mody organizowana już od 1995 roku. Tradycyjnie odbywa się w pierwszy poniedziałek maja i poprzedza otwarcie wystawy w Metropolitan Museum of Art. Bal ma charakter charytatywny, ponieważ podczas wydarzenia zbierane są datki na należący do muzeum Instyt Kostiumów. Przez lata Met Gala wyrobiła sobie nienaganną reputację, z roku na rok stając się bardziej ekskluzywnym wydarzeniem. Blichtr i bogactwo to nie jedyne określenie, które opisują Met. Kolejnym z nich, i jednym z najważniejszych jest sekret. To majowe wydarzenie co roku owiane jest większa tajemnicą niż trójkąt bermudzki. Do tego stopnia, że zaproszone sławy nie mogą używać telefonów i mediów społecznościowych. Anna Wintour wraz ze swoim licznym zespołem ściśle strzeże listy gości czy nazw dań, które zostaną podane na uroczystej kolacji. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby żadna informacja nie wyciekła poza mury redakcji Vogue. 

 


Kilka słów o Karlu 

Jedną z niewielu informacji podanych wcześniej jest temat przewodni gali. W 2023 roku bal odbywał się pod szyldem „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”. Tegoroczny Super Bowl świata mody miał być uhonorowaniem twórczości zmarłego w 2019 roku niemieckiego projektanta. Przez lata kariery Lagerfeld tworzył dla Balmaina, Valentino czy Pato. Najbardziej jednak związany był z domami mody Fendi i Chanel. Ten drugi szczególnie wiele mu zawdzięcza, ponieważ projektant przekształcił go z ruiny w jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek modowych. Oprócz współpracy z różnymi domami mody stworzył także markę ubrań pod własnym nazwiskiem. 

 

Koty, karaluchy i inne stworzenia

Meta Gala daje przestrzeń na modowe szaleństwa we wszelkiej postaci. Z tej okazji w tym roku zdecydował się skorzystać Jared Leto, który pojawił się w ogromnym kostiumie białego kota. Nie był to jednak jedyny gość, któremu ten pomysł przyszedł na myśl. Doja Cat pozowała przed paparazzi w pięknej białej sukni z kapturem, całą stylizację uzupełniając protezą kociej twarzy. Oba pomysły inspirowane były kotem Karla Lagerfelda, Choupette. Największego zdziwienia nie wywoła jednak żadna z zaproszonych gwiazd, ale …. karaluch. Tuż przed wejściem ostatniej sławy, stworzonko pojawiło się na schodach Metropolitan Museum by zgarnąć uwagę wszystkich fotoreporterów. Tak wyglądała tegoroczna gala, goście przyszli, pojedli, paparazzi zrobili zdjęcia, a karaluch przyćmił nawet Rihannę. Czekamy z niecierpliwością na przyszły rok i następnym razem liczymy może na jakiegoś świerszcza. 

 

Źródła:

Vogue: Everything to Know About the 2023 Met Gala: Theme, Hosts and More

(https://www.vogue.com/article/everything-to-know-met-gala-guide-2023);

J. Twaróg: Met Gala 2023: temat przewodni, data, dress code, goście, prowadzący i wszystko, co wiemy. To hołd dla Karla Lagerfelda oraz jego twórczości (https://www.glamour.pl/artykul/met-gala-2023-temat-przewodni-data-goscie-i-wszystko-co-wiemy-to-hold-dla-karla-lagerfelda-oraz-jego-tworczosci-221229091428).


Autorka: Natalia Faruga

nataliafaruga816@gmail.com

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. Co t