Przejdź do głównej zawartości

Jak dbać o tatuaż?

Aby twój nowy tatuaż wyglądał dobrze przez długie lata, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja w pierwszych tygodniach oraz późniejsza dbałość o skórę. Skóra to narząd, który się wciąż zmienia i chroni nasze ciało przed czynnikami zewnętrznymi… nie można więc oczekiwać, że będzie on wyglądał przez całe życie tak jak na początku. Odpowiednia opieka jest kluczem ładnego i długotrwałego tatuażu.

Pierwsze 1-4 tygodnie są najtrudniejsze… skóra się łuszczy, boli, swędzi… ten proces jest nieprzyjemny, ale nie odwracalny. Twój tatuaż może być zagojony wcześniej czy później w zależności od wielkości dziarki. Mniejsze tatuaże albo tatuaże wykonane stylem linii goją się znacznie szybciej niż cieniowane i duże wzory.

Pierwsze godziny:

• Po zakończeniu sesji tatuator założy folię lub opatrunek – nie zdejmuj go przez 2–4 godziny (chyba że użyto folii second skin, wtedy nosisz ją 24–48 h). Nie przestrasz się kiedy pod second skinem pojawi się czarny płyn, to jest zupełnie normalny przebieg. Z tatuażu wydostają sie substancje takie jak tusz tatuażowy, krew czy pot. 

• Po zdjęciu folii umyj tatuaż letnią wodą i delikatnym, bezzapachowym mydłem.

• Osuszaj skórę ręcznikiem papierowym lub czystym bawełnianym ręcznikiem (nie pocieraj!).


Kremowanie i nawilżanie:

• Smaruj tatuaż cienką warstwą specjalnego kremu (np. Bepanthen Tattoo, EasyTattoo, Hustle Butter) 2–3 razy dziennie albo po prostu zawsze kiedy poczujesz, że skóra jest sucha i nie odżywiona. Sucha skóra się łuszczy i twój tatuaż moje “wypaść” czyli zniknąć…

• Nie używaj tłustych maści (np. wazeliny), to radzą wszystkie poradniki jednak ja mam na to inną opinię - wazelina jest kontrowersyjna, ale zależy JAKA wazelina. Jeśli kupisz wazeline z action za 3 zł to nie możesz się dziwić, że ona nie jest dobra. Dobra wazelina jest droga, ale ja ją polecam musi jednak być to wazelina na tatuaże nie byle jaka, (np. bioTaTum wazelina).

Długoterminowa pielęgnacja (po zagojeniu)

• Zawsze używaj kremu z filtrem SPF 50, jeśli tatuaż jest wystawiony na słońce. światło UV powoduje wyblaknięcie kolorów.

• Regularnie nawilżaj skórę, aby tatuaż zachował intensywne kolory.

• Unikaj częstego tarcia (obcisłe ubrania w miejscu tatuażu mogą szybciej go ścierać).

W następnym poście napiszę o historii tatuaży, żebyście następnym razem, kiedy Wam ktoś powie, że tatuaże pochodzą z więzienia mogły zaprzeczyć i śmiało powiedzieć ŻE TAK NIE JEST.

Popularne posty z tego bloga

Jakże łatwo wpaść w hedonistyczny młyn

Dzisiejszy świat pędzi z dnia na dzień coraz bardziej, a my nie potrafimy zatrzymać tego procesu. Gonimy za realizacją coraz wyżej stawianych poprzeczek, chcąc spełnić swoje wymagania lub te, które zostały narzucone nam przez najbliższe otoczenie. Pniemy się po drabinie osiągnięć, która przecież nie ma końca. Czasem warto zadać sobie pytanie, ile to wszystko jest tak naprawdę warte? Praca zajmuje nam mnóstwo czasu. W końcu jest źródłem dochodu, ale także drogą do realizacji marzeń czy pogłębiania relacji międzyludzkich. Czy istnieje złoty środek, który pozwoli nam się w niej realizować, a jednocześnie nie zaniedbywać innych ważnych aspektów naszego życia? Znaczenie wykształcenia i pracy w życiu młodych dorosłych Zainteresowana tematem znaczenia pracy w życiu młodych mieszkańców naszego kraju przeprowadziłam ankietę dla ludzi w przedziale wiekowym 18–35 lat. Wzięło w niej udział 80 osób, z czego najchętniej wypełniali ją 20– oraz 21–latkowie (42,5%). Jeśli chodzi o wy...

Obejrzyjmy Aspergera

W wielu znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych występuje charakterystyczny bohater – niechętny kontaktom towarzyskim, zachowujący się rutynowo, ale i mający genialny umysł. Aby stworzyć intrygującego bohatera, reżyserzy wybierają cechy przypisane chorobie, która zwie się zespołem Aspergera. Zespół Aspergera nazywany jest najłagodniejszą odmianą autyzmu. To zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny jeszcze nie są w pełni znane, jednak może być ich wiele. Osoby cierpiące na tę chorobę znajdują się w normie intelektualnej, choć zazwyczaj są też dodatkowo utalentowane. Zespół Aspergera mają częściej mężczyźni niż kobiety, i zobaczymy również tę zależność w wymienionych niżej produkcjach. Wielu bohaterów w filmach czy serialach ma jedynie cechy podobne do Aspergera, choć zdarzają się również zdiagnozowani aspergerowcy. Pomaga to w kreacji postaci, która swoją osobą zainteresuje publiczność. W artykule przytoczę jedynie cechy bohaterów, które wiążą się z ...

Czy anime to tylko hentai?

„Azjo-zjeby”, „mango-zjeby” – tak laik często określa miłośników japońskiej popkultury, głównie komiksów. Mimo to zdobyły one ogromną rzeszę fanów w całej Europie, a więc również w Polsce. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z anime ani mangą, mogą je kojarzyć z pornografią. Jak jest naprawdę? Manga współcześnie oznacza japoński komiks, a anime jego adaptację w formie kilkunastu odcinków, filmu lub OVA, czyli miniserialu. Mangę drukuje się zazwyczaj na czarno-białym papierze i czyta się, ku zdziwieniu nowicjuszy, od prawej do lewej strony. Publikowana jest regularnie w magazynach, a jeśli autor zyska uznanie i komiks będzie pojawiał się przez dłuższy czas, zostanie wydany w formie tomików zwanych tankōbon (jap. „niezależnie pojawiająca się książka”). Zarówno mangę, jak i anime cechuje charakterystyczna kreska, postacie niekiedy rysowane są bardzo prosto i schematycznie, mają często ogromne oczy i długie włosy. Jednak trzeba przyznać, że nie można im odmówić urody. ...